Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W maju można zwiedzać tajemnicze Podziemne Miasto na wyspie Wolin

Joanna Maraszek
Podziemne Miasto od początku maja jest dostępne dla zwiedzających. Teraz turyści będą mogli nie tylko podziwiaćspektakularne rekonstrukcje bitew na terenie Fortu Gerharda, ale także zwiedzać tajemniczemiejsce oddalone od fortu o 4 km.
Podziemne Miasto od początku maja jest dostępne dla zwiedzających. Teraz turyści będą mogli nie tylko podziwiaćspektakularne rekonstrukcje bitew na terenie Fortu Gerharda, ale także zwiedzać tajemniczemiejsce oddalone od fortu o 4 km. MOW Świnoujście
Jeden z najtajniejszych reliktów Zimnej Wojny w Polsce - Podziemne Miasto na wyspie Wolin jest już dostępne dla zwiedzających. Bilety po 15 i 10 złotych.

W Świnoujściu znajduje się obiekt militarny, którego istnienie przez lata było tajemnicą. Pod koniec grudnia 2013 roku kompleks trafił pod skrzydła Muzeum Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Od maja może go zwiedzić każdy.

- To sieć podziemnych korytarzy o długości prawie kilometra, kilkudziesięciu pomieszczeń i kilku wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami - mówi Piotr Piwowarczyk z Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda w Świnoujściu.

Podziemne Miasto znajduje się 4 km od Fortu Gerharda, między stacją kolejową w Przytorze a plażą.

O świnoujskim tajnym stanowisku dowodzenia wiedzieli tylko nieliczni, głównie najwyżsi rangą oficerowie PRL.

- Była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu Zimnej Wojny. Umocnienia wizytował i kierował w nich ćwiczeniami m.in. generał Wojciech Jaruzelski - dodaje Piwowarczyk. - Do niedawna był to najbardziej tajny obiekt wojskowy w północnej Polsce.

To, co znajduje się pod ziemią jest dla miłośników historii nieocenionym skarbem.

- Historia całego kompleksu rozpoczyna się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Pierwsze umocnienia wybudowali tutaj Niemcy - w latach 1935-1938 - opowiada Piwowarczyk. - Powstała Bateria Vineta składała się z czterech wielkich schronów koszarowo-bojowych, schronu dowodzenia, magazynu amunicyjnego oraz maszynowni. Obiekty te stanowiły trzecią co do wielkości na polskim wybrzeżu baterię obrony wybrzeża, która była zapleczem dla Szkoły Artylerii Nadbrzeżnej.

Do niedawna teren był zarządzany przez wojsko. Wejście osób postronnych było niemożliwe.

- Całe Podziemne Miasto jest jednym z ostatnich, jeśli nie ostatnim, tego typu kompleksem w Polsce, zachowanym w tak dobrym stanie. Schron dowodzenia został wybudowany, jako centrum zarządzania całą baterią. Po wojnie przeznaczony był dla szefa Sztabu Generalnego i dowódcy frontu nadmorskiego. Stąd miano dowodzić m.in. ewentualnym atakiem Układu Warszawskiego na Danię i kraje Beneluxu - opowiada pracownik MOW.

Podziemne miasto można zwiedzać 10, 11, 17, 18, 24, 25 i 31 maja. Bilet normalny jest w cenie 15 zł, a ulgowy 10 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński