MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W których województwach kontrahenci są najmniej rzetelni? W tych regionach najdłużej poczekasz na pieniądze

Maciej Badowski
Opracowanie:
Najwięcej do oddania mają przeciętnie dłużnicy z województw: mazowieckiego[/b] (35,8 tys. zł), łódzkiego (35,2 tys. zł) oraz podkarpackiego (34,4 tys. zł).
Najwięcej do oddania mają przeciętnie dłużnicy z województw: mazowieckiego[/b] (35,8 tys. zł), łódzkiego (35,2 tys. zł) oraz podkarpackiego (34,4 tys. zł). Lucyna Nenow/ Polska Press
Z danych Krajowego Rejestru Długów na koniec 2022 r. wynika, że najwięcej do oddania mają przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego. Ich zadłużenie wynosi bowiem blisko 1,9 mld zł, a dług średnio wynosi blisko 36 tys. zł. Dalej na liście znalazły się firmy ze Śląska i Wielkopolski. Z drugiej strony na koniec 2022 r. najlepiej zaprezentowały się województwa podlaskie, opolskie oraz świętokrzyskie.

Jak wynika ze wskaźnika rzetelności polskich przedsiębiorstw przygotowanego w oparciu o dane Krajowego Rejestru Długów przez ekspertów Rzetelnej Firmy przez na koniec 2022 r. najwięcej do oddania mają przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego. Na drugim miejscu znaleźli się przedsiębiorcy ze Śląska (ponad 1 mld zł) i Wielkopolski (blisko 900 mln zł). Na końcu listy zadłużonych umiejscowiły się województwa: podlaskie (153 tys. zł), opolskie (149 tys. zł) oraz świętokrzyskie (148,5 tys. zł). W porównaniu z ubiegłym rokiem nie ma zatem zmian w tej statystyce.

W których województwach kontrahenci są najmniej rzetelni? W tych regionach najdłużej poczekasz na pieniądze
KRD

Wskaźnik poziomu rzetelności polskich przedsiębiorców

Jak wyjaśnia cytowana w komunikacie Katarzyna Starostka, ekspertka Rzetelnej Firmy, żeby zapewnić obiektywną weryfikację rzetelności firm w konkretnych województwach, pod uwagę wzięto: zadłużenie w KRD w przeliczeniu na 1000 firm działających w danym regionie, średnie zadłużenie przypadające na jednego dłużnika oraz odsetek dłużników w województwie w stosunku do wszystkich działających tu firm.

– Im mniejsze zaległości, tym więcej punktów i wyższa pozycja danego regionu w rankingu. Po zsumowaniu wszystkich kategorii uzyskaliśmy wskaźnik, który pokazuje poziom rzetelności polskich przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę wyłącznie wysokość zadłużenia, zobaczylibyśmy ranking, w którym najmniej rzetelne okazałyby się najbardziej rozwinięte gospodarczo regiony. Czyli takie, w których działa największa liczba firm – tłumaczy ekspertka.

Małopolska awansuje, Podkarpacie w dół

Na koniec 2022 r. najlepiej zaprezentowały się województwa świętokrzyskie (44 pkt) podlaskie (39 pkt) i lubelskie (38 pkt). Jednak największy postęp zrobiła Małopolska, która poprawiła swoją pozycję aż o 4 miejsca i uplasowała się ostatecznie tuż za podium. Znaczny spadek zaliczyli z kolei przedsiębiorcy z Podkarpacia. W lipcu 2022 r. byli na drugim miejscu, a na koniec roku uplasowali się dopiero na szóstej pozycji.

Najgorzej wypadło bowiem Mazowsze, które uzbierało zaledwie 6 pkt. Na przedostatnim miejscu znalazły się firmy z województwa kujawsko-pomorskiego (10 pkt), a niechlubne podium zamknęło województwo śląskie (12 pkt), które awansowało o dwie pozycje względem ostatniego rankingu.

– Ostatnie pół roku dobrze wykorzystali także przedsiębiorcy z województw warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i pomorskiego. Ci pierwsi poprawili swoją pozycję w rankingu o jedno miejsce – firmy z Warmii i Mazur awansowały z 9 na 8, zaś przedstawiciele Wielkopolski z 11 na 10. Przedsiębiorcy z Pomorza, w porównaniu z poprzednim wskaźnikiem, zanotowali natomiast awans o dwie pozycje i zajęli ostatecznie 12. miejsce – mówi Starostka.

Najniższe średnie zadłużenie mają z kolei przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego

Najwięcej do oddania mają przeciętnie dłużnicy z województw: mazowieckiego (35,8 tys. zł), łódzkiego (35,2 tys. zł) oraz podkarpackiego (34,4 tys. zł). Najniższe średnie zadłużenie mają z kolei przedsiębiorcy z województwa zachodniopomorskiego (28 tys. zł), świętokrzyskiego (29 tys. zł) i lubelskiego (29 tys. zł).

Gdzie jest najwięcej zadłużonych firm

Kolejnym analizowanym przez autorów rankingu wskaźnikiem był odsetek zadłużonych firm w danych województwach. Im niższy poziom tego wskaźnika, tym wyższe miejsce w rankingu rzetelności. Najlepiej pod tym względem wyglądają firmy z Podkarpacia. Tylko niewiele ponad 6,4 proc. z nich figuruje w bazie danych Krajowego Rejestru Długów. Dobrze wypadli także przedsiębiorcy z Podlasia i Małopolski, gdzie odsetek zadłużonych to niewiele ponad 6,7 proc. wszystkich firm.

Problem nieterminowego regulowania zobowiązań wyraźnie widać na Górnym Śląsku, gdzie zadłużona jest co dziesiąta firma (10,73 proc.). Niewiele lepiej jest w województwie dolnośląskim, gdzie trudności z płaceniem na czas ma ponad 10,5 proc. przedsiębiorców. Podobna sytuacja występuje w województwie kujawsko-pomorskim (ponad 10,4 proc.). W tej kategorii, w porównaniu z ostatnim wskaźnikiem, nie ma zmian.

Dług na 1000 firm. Najgorzej wypadają firmy z Mazowsza

Autorzy raportu w swoim zestawieniu podzielili łączny dług w konkretnym województwie na 1000 działających tam firm. W tej kategorii najlepiej prezentuje się województwo świętokrzyskie (2,1 mln zł).

Zaraz za nim znaleźli się przedsiębiorcy z Podlasia (ponad 2,1 mln zł) i Małopolski (2,2 mln zł). Najgorzej wypadły firmy z Mazowsza (3,7 mln zł), Pomorza i Kujaw (3,5 mln zł) i Śląska (niespełna 3,5 mln zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Coraz więcej chętnych na kredyty ze zmienną stopą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński