Kościół przy ulicy Duńskiej/Jantarowej jest jednym z pierwszych w Polsce, którego patronem został św. Jan Paweł II. Kwestią czasu było, aby pomnik papieża stanął w świątyni.
Autorem będzie prof. Paweł Pietrusiński, artysta rzeźbiarz, wychowanek profesora Gustawa Zemły. Autor kilkudziesięciu realizacji rzeźbiarskich, pomników, posągów, rekonstrukcji a także kompozycji, małych form rzeźbiarskich. Wykonał m.in. pomniki Henryka Sienkiewicza i Józefa Piłsudskiego oraz aranżację rzeźbiarską Wzgórza Katyńskiego w Kielcach. W latach 1985-1995 działał w Społecznym Komitecie Odbudowy Starych Powązek w Warszawie. Od 1996 roku prowadzi pracownię autorską.
Na razie wszystko idzie zgodnie z planem. W święta Bożego Narodzenia pojawił się gipsowy odlew pomnika. Według parafian jest bardzo udany.
- Autorowi udało się pokazać ten dobrotliwy uśmiech papieża, z którym go zapamiętaliśmy. To bardzo dobrze, bo niestety po śmierci Jana Pawła, w Polsce zaroiło się od pomników papieża, niestety bardzo nieudanych - komentował w niedzielę jeden z parafian.
W Wielkanoc wersję gipsową zastąpi marmurowa. Nad przedsięwzięciem czuwa ks. dr. Andrzej Krzystek, jeden z głównych pomysłodawców wystroju kościoła na Warszewie. Postać papieża ma 210 cm wysokości i stoi na 40-centymetrowym cokole.
- Wymiary są takie, aby postać papieża była proporcjonalnie dostosowana do wielkości kościoła. Biały marmur pochodzi z Północnej Macedonii, potem trafił do Grecji i właśnie stamtąd go kupiliśmy. Trzytonowy blok jest już w Polsce. Odlew gipsowy musi być bardzo precyzyjnie wykonany. A sam transport i montaż gotowego już pomnika będzie nie lada wyzwaniem logistycznym - mówił niedawno ks. Krzystek.
Pomnik stanie z prawej strony ołtarza (patrząc od strony wiernych), nieco w głębi, w miejscu, gdzie do niedawna stał duży portret papieża. Z białego marmuru oaz piaskowca wykonano wiele innych elementów proscenium ołtarza.
Budowę kościoła na Warszewie rozpoczęto sześć lat temu jako votum wdzięczności za to, co w naszych sercach pozostawił Papież Polak. W przyszłości przy kościele ma działać centrum JPII, a w nim poradnie, pomoc dla uczniów, osób najuboższych, punkt organizacji kościelnych konferencji, pielgrzymek itp.
ZOBACZ TEŻ:
Relikwie błogosławionego Stefana kardynała Wyszyńskiego już ...
Bądź na bieżąco i obserwuj:
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?