Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W katedrze odkryto krypty. W czasie świąt można do nich zajrzeć

Anna Folkman
Anna Folkman
W szczecińskiej katedrze trwa remont, który ma przywrócić jej dawne gotyckie kształty. Może się znacznie opóźnić, bo podczas prac odkryto w świątyni krypty. W czasie świąt będzie można do nich zajrzeć a na wizualizacjach zobaczyć efekt remontu.

- Prace w takich obiektach historycznych jak nasza katedra zawsze pełne są „niespodzianek” i trudno tu mówić o ścisłym harmonogramie - mówi ks. Sławomir Zyga, rzecznik kurii. - W toku prac przy skrzydle północnym zostały np. znalezione krypty z XVIII wieku, co zmieniło wydatnie sytuację budowlaną. Przez święta będzie można zobaczyć na zdjęciach planowany zewnętrzny efekt finalny prac oraz przez przeźroczystą pleksi zerknąć do odkrytej krypty.

O remoncie katedry pisaliśmy już. Zobacz wizualizacje:

Południowa część elewacji katedry wygląda niezmiennie od ok. 500 lat. Tego nie można powiedzieć o północnej części, która została odbudowana w latach 70. Dzięki obecnemu remontowi, świątynia nie tylko odzyska gotyckie kształty. Zyska też niezbędne nowoczesne pomieszczenia i udogodnienia dla niepełnosprawnych osób.Czytaj więcej: Katedra w Szczecinie mocno się zmienia. Więcej gotyku i miejsca

Nowoczesne sale konferencyjne, winda, gotycki wygląd. Katedr...

Jak zmieni się świątynia? Południowa część elewacji katedry wygląda niezmiennie od ok. 500 lat. Tego nie można powiedzieć o północnej części, która została odbudowana w latach 70-tych. Dzięki obecnemu remontowi, świątynia nie tylko odzyska gotyckie kształty. Zyska też niezbędne nowoczesne pomieszczenia i udogodnienia dla niepełnosprawnych osób.

Prace nad regotyzacją zaczęły się wiosną ubiegłego roku. Polegają przede wszystkim na przywróceniu spójnego wyglądu bazyliki. Elewacja tej części świątyni bardzo wyróżniała się na tle reszty. Znajdowało się tam mnóstwo detali z lat 70-tych. Takie były wtedy też tendencje konserwatorskie, które mówiły o tym, by odróżnić to co nowe od tego co było.

- Trzeba przyznać, że fatalnie się to zestarzało. Cegły wylane z betonu poszarzały i bardzo odróżniały się od reszty elewacji wykonanej z cegieł ceramicznych - przyznał nam Sławomir Kiersnowski, architekt. - Ta część katedry stała się też bezużyteczna, w oszkleniach znajdowały się tylko pojedyncze szyby, więc było tam bardzo zimno.

Kiedy podczas prac usunięto szybę przednią, w północnej elewacji pokazały się łuki gotyckie. Zabudowano je, kiedy zaczęła się odbudowa świątyni w latach 70- tych. Trzeba było wtedy katedrę dostosować do potrzeb, czyli zapewnić miejsce na zajęcia katechetyczne. Dziś sytuacja jest zupełnie inna. Nie ma religii w kościołach, ale pojawiły się inne potrzeby. Po pierwsze trzeba zrobić porządek z elewacją, która ma teraz nawiązywać do całości. Teraz będą trzy piętra. Parter będą zajmować dwie duże zakrystie. Na pozostałych kondygnacjach znajdą się trzy duże sale spotkań, będą miały po ok. 130 m kw. i pomieszczą ok. 100 osób.

W remontowanej części już widać obłożenie nową cegłą o wymiarach cegły gotyckiej, ale z zachowaniem wszystkich kształtek i detali występujących w katedrze.

ZOBACZ TEŻ:

CZYTAJ TAKŻE:

W średniowieczu pełniła funkcję fary miejskiej, od 1534 do 1945 roku należał do pomorskiej gminy luterańskiej.  Pod koniec XIX w. rozpoczęto generalną renowację świątyni. W jej ramach powstał w 1894 roku nowy, smukły hełm o wysokości 119 m wieńczący katedralną wieżę, kościół wyposażony został w instalację elektryczną i grzewczą. W trakcie prac doszło do katastrofy budowlanej - zawaleniu uległ dobudowywany hełm wieży. 12 lutego 1894 roku nad miastem przeszedł huragan, który poważnie uszkodził wieżę. Jednak znacznie gorszym kataklizmem była dla świątyni druga wojna światowa. W nocy z 29 na 30 sierpnia 1944 w wyniku bombardowania katedra uległa bardzo poważnemu uszkodzeniu. Całkowicie został zniszczony dach korpusu nawowego i hełm wieży oraz północna elewacja budowli. Ucierpiało bardzo również wyposażenie budowli.Zobacz także: Otwarcie Vulcan Training Center. Pierwszego w Polsce centrum szkolenia ratownictwa morskiego

Zobacz jak kiedyś wyglądała katedra w Szczecinie [GALERIA]

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Złoty Dzwon Niepodległości w szczecińskiej katedrze [ZDJĘCIA, WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński