W Ińsku i w Kobylance staną multimedialne Ławki...

  W Ińsku i w Kobylance staną multimedialne Ławki Niepodległości. Będą odtwarzać Marsz Pierwszej Brygady i przemówienia marszałka Piłsudskiego

  Zdjęcie autora materiału

  Emila Chanczewska

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  W Ińsku i w Kobylance staną multimedialne Ławki Niepodległości. Będą odtwarzać Marsz Pierwszej Brygady i przemówienia marszałka Piłsudskiego
  1/9
  przejdź do galerii

  ©MON

  W Kobylance na placu przed urzędem gminy, w Ińsku na nowym rondzie im. Niepodległości. W tych dwóch miejscach powiatu stargardzkiego staną ministerialne Ławki Niepodległości. Ministerstwo Obrony Narodowej dofinansuje w całej Polsce w sumie 143 takie ławki.


  Zobacz galerię

  Według założeń MON Ławki Niepodległości w sposób godny upamiętnią polską państwowość, ale także będą miały walory edukacyjne oraz praktyczne. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania.

  Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi.Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.

  O przyznaniu dofinansowania decydowała między innymi lokalizacja Ławki Niepodległości w miejscu powszechnie dostępnym, wysokość wkładu własnego, a także propozycja nagrania dźwiękowego związanego z lokalną historią.

  Multimedialna ławka odtwarzająca nagrania dotyczące tradycji oręża polskiego i wydarzeń związanych z odzyskaniem Niepodległości ma być związana z lokalną społecznością.

  Do Ministerstwa Obrony Narodowej wpłynęły 262 oferty. Dotacje na budowę wraz z gotowym projektem multimedialnej ławki otrzyma 136 samorządów. Z województwa zachodniopomorskiego gminy Ińsko i Kobylanka.

  Zarówno w Ińsku, jak i w Kobylance były plany odsłonięcia ławeczki 11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości.
  Nie ma jednak szans na dopełnienie formalności do tego czasu. Samorządy dają sobie więc czas do końca roku.

  - W Ińsku Ławka Niepodległości stanie jeszcze w tym roku, na nowo budowanym rondzie, które nosić będzie imię Niepodległości - mówi Michał Kupczyński, zastępca burmistrza Ińska. - Wybudujemy tam chodniczek, postawimy też dwie zwykłe ławki, dwie latarenki, śmietniki, będą też nasadzenia zieleni. Z odpowiednim wykonaniem ławki nie będzie problemu. Najtrudniejsze będzie znalezienie wykonawcy, który zrobi ławkę dokładnie według projektu wybranego przez ministerstwo.

  W Kobylance 11 listopada odsłonięty będzie pomnik patriotyczny, a ławka ma zostać odsłonięta 17 grudnia, czyli w rocznicę szczecińskiego Grudnia '70, protestów robotników.

  - Ławka Niepodległości stanie w bezpośrednim sąsiedztwie budowanego Pomnika Niepodległości, z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Polski - mówi Marcin Lewicki z Urzędu Gminy w Kobylance. - Znajdą się na placu tuż przed urzędem gminy. Zostały już wystosowane zaproszenia do składania ofert.

  Autorką zwycięskiego projektu ławki pomnikowej jest Marta Rosiak.

  - Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa” - wyjaśnia autorka projektu. - Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają.

  Źródło informacji: mon.gov.pl.

  Zobacz galerię

  Zobacz wideo: Jak głosować poza miejscem zamieszkania?

  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia ze Stargardu

  Wideo ze Stargardu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Mistrzowie Handlu - zgłoś swoich kandydatów

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów

  SPORTOWY SUKCES ROKU | Głosowanie zakończone poznaj laureatów