Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Gryficach rusza pilotażowy program walki z suszą

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Wody Polskie chcą odnowić obiekty melioracyjne tak, by przywrócić ich właściwą funkcję – odwadniania kiedy jest to potrzebne i nawadniania, kiedy sytuacja hydrologiczna przynosi zagrożenie suszą. Pilotaż wdrażany w województwie zachodniopomorskim pozwoli na nawodnienie ok. 2 300 ha gruntów rolnych, przy nakładzie ok. 10 mln złotych.

W ciągu trzech lat program zostanie zrealizowany w całej Polsce.

- Naszym głównym celem jest ograniczenie skutków suszy przez wzmocnienie retencji korytowej rzek, kanałów i rowów, w tym budowę i odbudowę systemu jazów, zastawek, przepusto-zastawek. Spiętrzona woda w rzekach i kanałach będzie zatrzymywana w rowach melioracyjnych, nawadniając użytkowane grunty rolne w zlewniach obu rzek. Programem kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych w zlewni Regi i Dziwny objęto 20 rzek i 53 kanały. Przewidujemy budowę i odbudowę 146 szt. jazów, zastawek, stopni. Na ciekach szczególnie istotnych pod względem zachowania ciągłości morfologicznej planujemy budowę urządzeń zapewniających migracje organizmów – mówi dyrektor Zbigniew Gliźniewicz.

W naszym regionie działania związane z retencją korytową mają miejsce na terenie czterech zarządów zlewni: w Gryficach, Stargardzie, Koszalinie i Szczecinie. Jednocześnie Wody Polskie podejmują rozmowy z samorządowcami i zachęcają do wdrażania programów, które będą promować oszczędzanie wody, wykorzystywanie deszczówki czy sianie łąk kwietnych.

– Retencja to nasz priorytet. Rzeki, które najszerzej zostały objęte pracami w naszym regionie to Rega oraz Ina. W ramach projektu Life+ „Budowa niebieskiego korytarza ekologicznego wzdłuż doliny rzeki Regi i jej dopływów” udało nam się przeprowadzić budowę 23 przepławek umożliwiających migracje ryb i innych organizmów w obrębie w obrębie istniejących jazów. Dokonano także inwentaryzacji biologicznej i przyrodniczej. Dzięki temu jesteśmy w stanie wstrzymywać wodę w kilku miejscach w korycie rzeki jednocześnie, a to skutkuje tym, że przez sieć kanałów woda zasila tereny w pobliżu rzeki przez sieć rowów i mniejszych kanałów – mówi Marek Duklanowski, dyrektor Wód Polskich w Szczecinie.

ZOBACZ TEŻ:

Ceny w sklepach szybują w górę: czy susza może być większą p...

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński