Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Goleniowie i Przybiernowie ruszyły szczepienia na sepsę

AGNIESZKA TARCZYKOWSKA
Wiktoria Walczak była bardzo dzielna podczas szczepienia. Jako jedna z niewielu siedmiolatków z uśmiechem na twarzy przyjęła szczepionkę.
Wiktoria Walczak była bardzo dzielna podczas szczepienia. Jako jedna z niewielu siedmiolatków z uśmiechem na twarzy przyjęła szczepionkę. Agnieszka Tarczykowska
Dzisiaj w Goleniowie i Przybiernowie pierwsze dzieci przyjęły szczepionki przeciwko meningokokom.

- Wszystko odbywa się sprawnie, nie ma kolejek na razie i być może nie będzie, bo nasza przychodnia jako jedyna szczepić będzie także w soboty - mówi Danuta Chyże, pielęgniarka z NZOZ Profimed.

W Polmedzie, Profimedzie i goleniowskim szpitalu oraz przybiernowskim ośrodku zdrowia do końca kwietnia szczepieni będą uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Szczepieniami objęte są osoby od 6 do 19 roku życia. Szczepionek nie powinno zabraknąć dla żadnego dziecka i będą dostarczane na bieżąco do goleniowskiego sanepidu.

- Dla żadnego dziecka w wieku objętym obowiązkowymi szczepieniami nie zabraknie szczepionki, tego możemy być pewni - potwierdza Bożena Ewa Marcinkowska, dyrektor goleniowskiego sanepidu.

Pracownicy sanepidu cały czas przekonują, że o epidemii sepsy w Goleniowie mówić nie można. Jednak wśród rodziców daje się zauważyć strach.

- Człowiek cały czas bacznie przygląda się dziecku i każdy objaw złego samopoczucia od razu wzbudza podejrzenie. Na szczęście to już za mną, bo Wiktoria jest już zaszczepiona i teraz będę spała spokojnie - powiedziała nam Alicja Walczak, mama siedmioletniej Wiktorii.

Przed zaszczepieniem każde dziecko poddawane jest podstawowym badaniom wykonywanym przez lekarza. Wypełnienie oświadczenia przez rodzica, badanie i samo szczepienie trwają kilkanaście minut. Do gabinetów szczepień zgłaszają się także osoby dorosłe.

- Nie są to jakieś tłumy, ale każdego dnia przychodzi ktoś z osób nie objętych obowiązkowym szczepieniem właśnie, żeby przyjąć szczepionkę.
Koszt zaszczepienia przeciwko sepsie to 160 złotych.

Poza dziećmi i młodzieżą w wieku od 6 do 19 lat, obowiązkowymi szczepieniami objęci zostali także funkcjonariusze policji, straży celnej z goleniowskiego lotniska i strażacy do 24 roku życia. Dziś grupa 11 policjantów z powiatu goleniowskiego przyjmie szczepionki w szpitalu MSWiA w Szczecinie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński