Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W dole przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie powstanie inwestycja na skalę europejską

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Ma być jednym z najnowocześniejszych centrów badawczych w tej części Europy. Powstanie przy ul. Unii Lubelskiej w Szczecinie - w miejscu, w którym przed wojną Niemcy wykopali olbrzymi dół pod budowę stadionu sportowego. Działać tu będzie Centrum Medycyny Translacyjnej, Collegium Pharmaceuticum i Centrum Badań Klinicznych. Prace ruszą jeszcze w tym roku - wkrótce zostanie rozstrzygnięty przetarg mający wyłonić wykonawcę. Koszt inwestycji sięga 600 mln. zł!

To super nowoczesne centrum badawcze powstanie w ramach Programu Wieloletniego "Rozbudowa wraz z modernizacją Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 w Szczecinie w zakresie kliniczno-dydaktycznym i medycznych wdrożeń innowacyjnych".

Inwestycja nie do przecenienia. Całkowicie zmieni charakter szczecińskiej uczelni medycznej i, jak zapowiada prof. Bogusław Machaliński, rektor PUM, będzie też strategiczna dla całego miasta oraz regionu.

Dzięki niej pacjenci z całego województwa zachodniopomorskiego otrzymają kompleksową opiekę i leczenie zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami - również dzięki wprowadzeniu nowych metod diagnostyki. Zwiększenie liczby oraz jakości świadczonych usług medycznych i poszerzenie zakresu świadczeń skróci czas oczekiwania na leczenie i poradę specjalisty.

Obiekt powstanie naprzeciwko szpitala klinicznego nr 1, wzdłuż ul. Unii Lubelskiej - trzykondygnacyjny budynek tworzyć ma pierzeję od ul. Jerzego Zimowskiego aż do skrzyżowania z ul. Sebastiana Klonowica. Za budynkiem głównym, tam gdzie obecnie jest wielka niecka, w której niegdyś miał powstać stadion, prostopadle łączyć się z nim będą niższe już budynki. Mają być lekko pogrążone w dole, bo teren od jezdni w kierunku jednostki wojskowej gwałtownie się obniża; dołu nie trzeba więc będzie w całości zasypywać. Główny gmach zajmą m.in. Collegium Pharmaceuticum odpowiedzialne za szeroko pojętą farmację oraz Centrum Medycyny Translacyjnej.

- Oczywiście będzie jeszcze więcej różnych inwestycji towarzyszących, m.in. centrum akademickie onkologii - dopowiada prof. Machaliński.

Program Wieloletni 2019-2025 ruszył, kiedy rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podpisał z Ministrem Zdrowia prof. Łukaszem Szumowskim umowę na rozbudowę i modernizację PUM i Szpitala Klinicznego w Szczecinie (o wartości 593 mln zł). Uchwałę dotyczącą wieloletniego planu rozwoju ochrony zdrowia w Zachodniopomorskiem podpisał premier Mateusz Morawiecki.
Równocześnie uczelnia otrzymała od miasta działkę o powierzchni 32609 m.kw., na której staną budynki nowego centrum: doskonale skomunikowana nowoczesna baza dydaktyczna, kliniczna i badawcza, dzięki której Pomorski Uniwersytet Medyczny będzie mieć szansę konkurować z renomowanymi zagranicznymi uniwersytetami medycznymi.

- Taka rozbudowa podniesie poziom oferowanych usług medycznych, zapewniając kompleksowe leczenie przy wykorzystaniu nowoczesnych badań naukowych - podkreśla rektor PUM.

Zadaniem numer jeden tej wielkiej inwestycji będzie budowa budynku kliniczno-dydaktyczno-badawczego.

Zgodnie z planem, w obiekcie umiejscowionych ma być dwadzieścia jednostek dydaktycznych i klinicznych, w tym: Centrum Medycyny Translacyjnej (m.in. z Zakładem Diagnostyki Laboratoryjnej, Mikrobiologii i Immunologii, Katedrą Fizjopatologii oraz Zakładem Fizjologii), Collegium Pharmaceuticum (m.in. z Zakładem Chemii Leków oraz Zakładem Farmacji Społecznej i Farmakoekonomiki) oraz Centrum Badań Klinicznych.

- Poza tym w ramach programu powstanie Uniwersyteckie Ponadregionalne Centrum Chirurgii Głowy i Szyi a także zostanie rozbudowany i zmodernizowany Oddział Kliniczny Onkologii, Chemioterapii i Immunoterapii Nowotworów, który będzie mieć możliwość utworzenia ośrodka radioterapii.

Inwestycja przewiduje też:

  • uruchomienie ponadregionalnego ośrodka żywienia pozajelitowego i dojelitowego dla dzieci z Oddziałem Pediatrii i Żywienia, centralną sterylizatornię (niedawno oddaną do użytku),
  • przebudowę istniejących oddziałów hematoonkologii,
  • rozbudowę przyklinicznych poradni specjalistycznych dla dzieci i dorosłych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński