Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ciąży stosujmy żelazne zasady

(bs)
sxc.hu
Rozmowa z profesor dr hab. n. med. Elżbietą Ronin-Walknowską.

- Dlaczego ciąża u kobiety liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia?
- Musieliśmy na całym świecie przyjąć taki moment, od którego wszyscy będziemy liczyć ciążę, aby niezależnie od tego, czy pacjentka mieszka w Brazylii, Polsce, Anglii, lekarze prowadzący ciążę kobiet mieli wspólny mianownik do określenia czasu trwania tej ciąży. Dla uproszczenia więc liczymy, że ciąża trwa 40 tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

- Czyli ciąża wcale nie trwa 40 tygodni?
- Ciąża trwa około 40 tygodni. Uznajemy, że ciąża jest donoszona, kiedy poród następuje po 37. tygodniu ciąży. W tym 40. tygodniu ciąży tak naprawdę rodzi około pięć procent kobiet. Pozostałe wcześniej albo później. Co wcale nie oznacza, że ciąże są niedojrzałe lub przenoszone. Obecnie współczesna medycyna pozwala nam na coraz precyzyjniejsze ustalenie, w którym tygodniu ciąży jest kobieta. Służą temu na przykład badania ultrasonograficzne.

- Dlaczego ciąża została podzielona na trzy trymestry? Czy to też jest umowa?
- Do pewnego stopnia tak, to jest umowa. Ale wydzielamy te trzy trymestry ze względu na to, co się w organizmie
kobiety dzieje. W pierwszym trymestrze następuje proces, kiedy zarodek staje się płodem. Właściwie w tym pierwszym trymestrze ciąży mówimy o zarodku.

W drugim trymestrze ciąży mówimy już o płodzie. A przełom między drugim a trzecim trymestrem ciąży wiąże się z podstawową zdolnością płodu do przeżycia poza łonem matki. To następuje mniej więcej między 27. a 28. tygodniem ciąży. Co prawda obecnie przeżywają dzieci urodzone znacznie wcześniej, ale kiedyś przyjęto taki podział ze względu na to, że płód około 28. tygodnia osiągał wielkość jednego kilograma i pewien stopień dojrzałości, co dawało szansę na przeżycie.

- Na co kobiety powinny zwrócić uwagę w pierwszym trymestrze ciąży?
- Na to, co i ile jedzą. Otyłość to jest obecnie plaga. Kobiety zupełnie nie chcą wierzyć w to, że masę ciała, czyli ile czego jemy, też trzeba kontrolować. Sporo kobiet uważa, że jeśli są w ciąży, to im wolno wszystko. A tak nie jest. A przecież przez dobre ustalenie diety można zapobiec otyłości i dostarczyć organizmowi wszystkiego, co trzeba.

- A co z papierosami i alkoholem?
- Na te używki w czasie ciąży powinien być absolutny zakaz. Ani jednego papierosa i ani łyka piwa. Ba, nawet w okresie przed zajściem w ciążę trzeba tych używek unikać.

- A jakie dolegliwości mogą spotkać kobietę w tym okresie?
- Na przykład uczucie ciepła w podbrzuszu, częstsze oddawanie moczu, rozpieranie. Ale to są normalne dolegliwości, dlatego że organizm zaczyna przygotowania do całej ciąży.

- A co z wymiotami, mdłościami?
- Oczywiście mogą wystąpić i one są też normalne. Ale jeśli wymioty są uporczywe, to należy się zgłosić do lekarza. Natomiast sporadyczne wymioty, tzw. poranne, czyli jedne w ciągu dnia, nie wymagają specjalnej ingerencji lekarskiej.

- Czy jest coś jeszcze, na co trzeba zwrócić uwagę?
- Bardzo ważna jest odpowiednia higiena. Zalecana jest kąpiel nie w wannie, tylko pod prysznicem. I to nie bardzo gorącą wodą. Kąpiele słoneczne zupełnie odpadają. Kobieta w czasie ciąży powinna siedzieć w cieniu i dużo pić. Najlepiej wody mineralnej, a nie słodzonych soków czy napojów gazowanych.

- A można uprawiać sport?
- Raczej żadnych ekstremalnych sportów. Lepiej wyjść na spacer. Należy unikać jazdy na rowerze, skoków na koniu czy jazdy na motocyklu. Natomiast zalecane są wszelkie ćwiczenia gimnastyczne, ale nie forsowne. W tym okresie trzeba przejść na taki trochę oszczędzający tryb życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński