Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ciągu tygodnia zebrali pół miliona podpisów w obronie polskich lasów

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Lasy publiczne to 82 procent polskich lasów (w tym lasy pozostające w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe stanowią 78%, lasy parków narodowych to 2%, lasy gminne 0,9% i inne lasy skarbu państwa 1,1%). Lasy prywatne to 18%. Udział lasów prywatnych jest zróżnicowany przestrzennie: najwięcej jest ich w województwie małopolskim (43,3% ogólnej powierzchni lasów w tym województwie), mazowieckim (42,9%) i lubelskim (39,6%). Najmniej jest ich w województwie lubuskim (1,2%), zachodniopomorskim (1,6%) i dolnośląskim (2,6%)
Lasy publiczne to 82 procent polskich lasów (w tym lasy pozostające w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe stanowią 78%, lasy parków narodowych to 2%, lasy gminne 0,9% i inne lasy skarbu państwa 1,1%). Lasy prywatne to 18%. Udział lasów prywatnych jest zróżnicowany przestrzennie: najwięcej jest ich w województwie małopolskim (43,3% ogólnej powierzchni lasów w tym województwie), mazowieckim (42,9%) i lubelskim (39,6%). Najmniej jest ich w województwie lubuskim (1,2%), zachodniopomorskim (1,6%) i dolnośląskim (2,6%) Archiwum
Solidarna Polska podsumowała dotychczasową zbiórkę pod projektem ustawy, zgodnie z którą Polska zachowuje wyłączną kompetencję do ochrony i gospodarowania państwowymi lasami.

W ciągu siedmiu dni z inicjatywy Solidarnej Polski zabrano pół miliona podpisów, z czego 30 000 w naszym regionie. To więcej niż wymagane minimum: 100 000 podpisów. Siedziba komitetu inicjatywy ustawodawczej jest w Szczecinie.

- Walczymy o 3 procent polskiego PKB, bo tyle generuje przemysł drzewny w naszym kraju zatrudnia około pół miliona ludzi plus ich rodziny, więc widzimy, że jest to potężna gałąź polskiego przemysłu i o tę gałąź polskiego przemysłu chcemy się bić. Chcemy się bić z Unią Europejską, żeby pozostała w rękach Lasów Państwowych - mówi Dariusz Matecki, radny miasta Szczecin, prezes Solidarnej Polski w Szczecinie.

Przypomnijmy, że na początku roku Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego pozytywnie zaopiniowała wniosek dotyczący zmian w Traktacie Europejskim, odnośnie przeniesienia leśnictwa z kompetencji krajów członkowskich do kompetencji wspólnych Unii Europejskiej. Temu sprzeciwia się Solidarna Polska.

- Jesteśmy przekonani, że ustawa w szybkim tempie zostanie procedowana w Sejmie i będzie przyjęta. Jej istotą jest wprowadzenie pewnego rodzaju bezpiecznika, który polega na tym, że w przypadku gdyby wpłynął - ze strony Unii Europejskiej - projekt czy żądanie, aby Polska jako państwo członkowskie UE zaakceptowała tę zmianę traktatów i zgodziła się na oddanie leśnictwa Unii Europejskiej, to wówczas ta ustawa wprowadza odpowiednie mechanizmy, które na wyrażenie takiej zgody będą wymagały zgody kwalifikowanej większości w Sejmie, a więc taka zmiana musiałaby się łączyć z powszechną zgodą polityczną w Sejmie, a tym samym też ufamy, ze zgodą Polaków. Dzisiaj widzimy, że Polacy na tego typu zmiany w traktacie się nie zgadzają - wyjaśnia Mateusz Wagemann, wicewojewoda, prezes Solidarnej Polski w Koszalinie.

Dodajmy, że posłowie PiS złożyli projekt uchwały w sprawie obrony polskich lasów. Według projektu Sejm uznaje, iż leśnictwo i gospodarka leśna powinny pozostać w wyłącznej gestii poszczególnych krajów członkowskich Unii Europejskiej.

Powierzchnia lasów w Polsce wynosi ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. (wskaźnik dotyczący stopnia pokrycia lasem określonej powierzchni - przyp. red). Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego ponad 7,3 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. W naszym regionie to ponad 1 528 tys. ha. Województwo pomorskie jest trzecie, a zachodniopomorskie czwarte w kraju pod względem zalesienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński