Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na budowie Centrum Usług Mulnik i tunelu. Wielkie zmiany wzdłuż Karsiborskiej w Świnoujściu

Joanna Maraszek
Joanna Maraszek
Ulica Karsiborska w Świnoujściu jest drogą dojazdową do promów Karsibór, którymi między dwoma częściami miasta przemieszczać się mogą mieszkańcy i turyści. Przez lata teren się nie zmieniał, a jedyną inwestycją wzdłuż drogi była oczyszczalnia ścieków. Obecne zmiany, niektórych mogą wgnieść w fotel. Teraz zalesione tereny poszły pod łopatę.

Jeszcze w ubiegłym roku, jadąc Karsiborską, z dwóch stron roztaczały się połacie lasów. Dziś wszystko wygląda inaczej.

Jadąc od centrum, w stronę promów, po prawej stronie toczą się z rozmachem prace nad budową tunelu, po lewej powstaje strefa ekonomiczna. Zdaje się, że na zmiany nie każdy był gotowy. Wiele osób na budowy patrzy z przerażeniem. Nasza redakcja często dostaje sygnały, by temat wyjaśnić.

-To doskonałe tereny na spacer z psem i ja właśnie tam zawsze chodziłam z moim, a mam Amstaffa, więc, to najlepsze dla nas miejsce, by wybiegał się bez smyczy i kagańca - pisze w mailu do redakcji Pani Kasia ze Świnoujścia. - Poza tym, tam było pięknie, spokojnie, cicho, nie rozumiem, co się teraz dzieje.

Takich osób, jak nasza czytelniczka nie brakuje. Wieli mieszkańców nie wie do końca, czemu inwestycje mają służyć, a przynajmniej jedna z nich - Centrum Usług "Mulnik". My wyjaśniamy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Budowa tunelu w Świnoujściu. Trwa przygotowanie komory start...

Mulnik

Dawniej składano tu amunicję. Opuszczona baza wojskowa przy Mulniku, czyli fragmencie dawnego koryta cieśniny Świny, zaczyna wzbudzać zainteresowanie przedsiębiorców. Teren zasłynął już kilkanaście lat temu, jako jeden z najbardziej zaminowanych obszarów miasta.

Plany na rewitalizację Mulnika powstały już w 2014 roku. Miasto postanowiło odnowić nabrzeża, stworzyć drogi dojazdowe i pociągnąć sieć wodno-kanalizacyjną, by umożliwić w tym miejscu pracę na przykład małych stoczni. Miejsce przez lata nie mogło być ponownie zagospodarowane ze względu na formalności.

Negocjacje miasta z Lasami Państwowymi trwało dziewięć lat. Aż w końcu miasto stało się właścicielem terenu położonego w Świnoujściu na przedłużeniu ul. Portowej przy nabrzeżu 91 w pobliżu basenu Mulnik. To umożliwiło rozpoczęcie trwających już prac.

Miejsce dla przedsiębiorców

Zainteresowanych tym miejscem nie brakowało od początku. Lokalizacja jest o tyle wygodna, że znajduje się przy drodze dojazdowej i wyjazdowej z promów Karsibór, a w przyszłości także tunelu. Zgodnie z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tereny położone w obrębie realizacji projektu przeznaczone są na tereny produkcyjno-składowe oraz portowe. Dopuszcza się też lokalizację obiektów: usługowych, produkcyjnych, magazynowych i składowych, biurowo-administracyjnych oraz urządzeń portowych. Z zapisów planu zagospodarowania oraz warunków konkursu, rozpiętość branż, które będą mogły być zlokalizowane na Mulniku, jest różnorodna: od branż produkcyjnych do usługowych z obszaru motoryzacji, ogrodnictwa, budownictwa, czy stolarstwa.

W jednym miejscu zlokalizowany ma zostać szeroko pojęty sektor usługowy, zwłaszcza usługi tzw. uciążliwe, umożliwiając przedsiębiorcom przeniesienie swojej działalności do strefy i opuszczenie przez nich dotychczas zajmowanych terenów w dzielnicy nadmorskiej i ścisłego centrum (np. betoniarnia). Mulnik ma być miejscem biznesowym, które aktywizuje miasto i jego gospodarkę. Ma być czymś, czym w innych miastach są strefy ekonomiczne, skupione wyłącznie na produkcji.

Warto zaznaczyć, że warunki planu zagospodarowania tego obszaru i konkursu wykluczają możliwość przeznaczania terenów Mulnika do pełnienia funkcji:

  • mieszkaniowych i handlowych
  • oraz funkcji kompleksów turystycznych,
  • rekreacyjnych,
  • hotelowych,
  • gastronomicznych
  • i konferencyjnych.

Umowa na realizację inwestycji została podpisana 2 kwietnia pomiędzy Miastem Świnoujście, ZWIK Świnoujście i wykonawcą wyłonionym w przetargu - firmą PORR S.A. z Warszawy. Wartość całej inwestycji to około 34 mln zł. Miasto otrzymało dofinansowanie unijne projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-20 w kwocie 15 mln zł. Na terenie samego CU „Mulnik” wybudowanie 48 miejsc postojowych dla aut osobowych, 9 dla ciężarówek, 7 zatok autobusowych.

WIDEO: Tak działa maszyna do drążenia tunelu w Świnoujściu

Co teraz?

Obecnie w rejonie ulic Karsiborskiej i Portowej toczą się prace związane z doprowadzeniem dróg i mediów. Rewitalizowany jest teren powojskowy, na terenie którego powstanie wspomniane Centrum Usług „Mulnik”. Dokładnie 5,5 hektara powierzchni terenu powojskowego zostało oczyszczone z przedmiotów niebezpiecznych, a zdegradowane budynki, po istniejącej tam wcześniej infrastrukturze, rozebrane.

- Na ich miejscu wybudowanych zostanie 3,3 km nowej jezdni o szerokości 7 metrów, ścieżka rowerowa, chodnik, zatoki autobusowe, a także miejsca postojowe dla samochodów osobowych i ciężarówek - wymienia Jarosław Jaz, rzecznik prasowy prezydenta Świnoujścia.

Ponadto powstanie 48 miejsc postojowych dla aut osobowych, 9 dla ciężarówek, 7 zatok autobusowych.

- Prace rozpoczęły się w kwietniu tego roku - mówi Jarosław Jaz. - Obecnie trwa budowa 3,3 km sieci wodociągowej i 2,7 km kanalizacyjnej. Powstają nasypy, a także odbywa się korytowanie głównej trasy. Na kilkuset metrach została już położona pierwsza warstwa kruszywa oraz - jako dodatkowe wzmocnienie podłoża – tzw. georuszt.

Równocześnie trwają prace teletechniczne, związane z budową sieci oświetleniowej.

- Na kolejnych łącznikach wykonywane są prace związane z siecią wodociągową i sanitarną, która przechodzi próby ciśnieniowe - mówi rzecznik. - Na docelowym placu, gdzie powstanie Centrum Usług "Mulnik", trwa makroniwelacja. Teren został oczyszczony z karpin czyli pozostałościach po usuniętych drzewach i wyrównany. Urobek ziemny, który pozyskiwany jest przy budowie trasy dojazdowej na bieżąco trafia na teren głównego placu, gdzie wykorzystywany jest do makroniwelacji terenu.

Inwestycja ma być ukończona w 2022 roku.

ZOBACZ TEŻ:

Tunel pod Świną. Świnoujście czeka na giganta. Przypłynie ju...

CZYTAJ TAKŻE:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński