Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Browarze pod Zamkiem jak na Oktoberfest [ZDJĘCIA]

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Browar pod Zamkiem w Szczecinie został otwarty 18 marca tego roku, choć sam budynek powstał już w 2005 r. W środku zamontowano całą aparaturę do produkcji piwa (projekt z Monachium). Rocznie może wyprodukować około tysiąca hektolitrów bursztynowego napoju.

Z okazji Oktoberfest piwowar, Jarosław Jurga warzy już specjalne piwo.

- Nieco mocniejsze, jasno-bursztynowe, lager, alkoholu około 6 proc., zbalansowana słodycz z goryczką – mówi krótko nie chcąc zdradzać całkowicie tajemnicy.

W lokalu już pojawiły się napisy o Oktoberfest, a obsługujący noszą na sobie stroje nawiązujące do monachijskiej imprezy. To pomysł współwłaściciela, Arkadiusza Łangowskiego.

- Będzie też specjalna karta dań nawiązująca do potraw podawanych na Oktoberfest, a w szczególności tradycyjna golonka, pół kury na talerzu, kiełbaski – mówi Arkadiusz Łangowski. – Co nie znaczy, że jeśli ktoś poprosi o inne danie, to nie dostanie. Podobnie, gdy chodzi o wegetarian czy o dietę wegańską oraz dzieci, które przyjdą z rodzicami.

Wnętrze lokalu robi wrażenie. Szczególnie tzw. piwnice, które pieczołowicie odremontowano, tworząc niespotykaną przestrzeń sięgającą pod skarpę zamkową.

W niej odrestaurowane dwie głębokie na kilkanaście metrów i szerokie na dwa metry studnie, których zadaniem było prawdopodobnie odprowadzanie wody ze skarpy.

CZYTAJ TAKŻE:

Browar został otwarty 18 marca tego roku, choć sam budynek powstał już w 2005 r. W środku zamontowano całą aparaturę do produkcji piwa (projekt z Monachium). Rocznie może wyprodukować około tysiąca hektolitrów bursztynowego napoju.

Na co dzień dostępne jest piwo „Słoneczne” (wszystkie nawiązują do dzielnic miasta) oraz „Warszewo”. Urozmaiceniem są specjalne gatunki, które się zmieniają. Obecnie sprzedawane jest „Niebuszewo”.

Nowy browar w Szczecinie otworzył się na Podzamczu. Zobacz, jak wygląda lokal [ZDJĘCIA]

Nowy browar w Szczecinie otworzył się na Podzamczu. Zobacz, ...

- Chcieliśmy, aby browar łączył historię miejsca, smaki regionu i piwo własnej roboty – mówi pan Arkadiusz. – To właśnie gdzieś tu, w latach 1856 - 1871przy obecnej ulicy Panieńskiej 12, 13 lub 14 mieścił się rodzinny browar Hoffmana. Gdy 20 lat temu moi rodzice decydowali się na inwestycję w tym miejscu, widzieli jedynie zarys łukowych ceglanych sklepień piwnicznych wystających ze skarpy zamkowej. Te stare sklepienia nas urzekły i już wówczas zdecydowaliśmy, że nie wolno ich burzyć, a trzeba zachować dla historii i potomnych. Wiele rzeczy było wówczas niewiadomych. Dziś nie widać ogromu pracy, która została tu włożona, ale warto było, bo jest tego efekt.

Na specjalnej ścianie wyeksponowano różne rzeczy, które znaleziono w oczyszczanych piwnicach, ślady po dawnych mieszkańcach i pracownikach.

Szczeciński Oktoberfest to nie tylko piwo, ale też prawdziwy festiwal smaków i dobra zabawa.

Ile piwo ma kalorii? Po co są kropki na puszkach? Jeśli spędza ci to sen z powiek, SPRAWDŹ te 10 faktów na temat piwa!

Odpowiemy na palące pytanie - czy piwo tuczy, czy nie? Oto praktyczne i bezużyteczne ciekawostki na temat piwa!

Ile piwo ma kalorii? Po co są kropki na puszkach? Jeśli spęd...

ZOBACZ TEŻ: 60 Sekund Biznesu: Odchodzimy od piw najtańszych. Stawiamy na piwa premium i super premium

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński