Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Bornem Sulinowie szukają źródła skażenia wody

włod
Ujęcie nr 2 daje (jeszcze) czystą wodę. - Ale jak długo? - zachodzą w głowę epidemiolodzy.
Ujęcie nr 2 daje (jeszcze) czystą wodę. - Ale jak długo? - zachodzą w głowę epidemiolodzy. Sławomir Włodarczyk
Nadal wyłączone jest z eksploatacji główne ujęcie wody pitnej w Bornem Sulinowie. Mieszkańcy leśnego miasteczka są zaopatrywani z awaryjnego ujęcia nr 2.

TCE- trójchloroeten jest substancją chemiczną, która wraz z benzopirenem i acetonem zaliczana jest do organicznych toksyn, stanowiących zagrożenie dla człowieka. Toksyczne stężenie TCE dla człowieka wynosi 1 mg/kg.
TCE jest powszechnie używany, jako dodatek do przemysłowych środków czyszczących. Powodem przedostania się TCE do wody gruntowej jest zazwyczaj nieodpowiednie przechowywanie, składowanie oraz transport TCE. Zatrucie trójchloroetenem może wywołać uszkodzenia wątroby, zaburzenia w układzie nerwowym, przypuszcza się nawet, że należy do związków wpływających na rozwój nowotworu (karcinogen).

Mimo zabiegów oczyszczania feralnej studni, prowadzonych przez właściciela borneńskich ujęć - Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinku, sytuacja nie ulega zmianie. Badania wciąż wykazują skażanie cieczy trójchloroetenem, substancją chemiczną zagrażającą zdrowiu ludzi i zwierząt. Skażenie utrzymuje się na tym samym, wysokim, poziomie.

Na miejscu pracują też specjaliści Państwowego Instytutu Geologicznego. Celem operacji jest ustalenie źródła skażenia. Niewykluczone, że jego przyczyną jest przedostanie się do gruntu substancji chemicznych pozostawionych przez wojska radzieckie. W Bornem od czasu zakończenia wojny, aż do 1992 roku, stacjonowała w pełni rozwinięta, gotowa do działań bojowych, 6 Nowogrodzko - Witebska Dywizja Zmotoryzowana AR. Garnizon wrócił do Polski dopiero w 1993 roku.

Epidemiolodzy obawiają się, że jeżeli źródło skażenia nie zostanie szybko zlokalizowane, to trójchloroeten "dopadnie" też pracujące, rezerwowe ujęcie wody. Byłaby to katastrofa do mieszkańców leśnego miasteczka.

Przypomnijmy: Ujęcie wody pitnej nr 1 zostało wyłączone z eksploatacji 22 maja br. Podobny problem mieli niedawno mieszkańcy Gryfina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński