MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W "Baobabie" pomogą Ci, jeśli doświadczasz dyskryminacji w Lublinie

Anna Chlebus
Anna Chlebus
Łukasz Kaczanowski/archiwum
„Baobab” - miejsce spotkań i budowania więzi między nowymi i starymi mieszkańcami miasta, w którym gospodarzy Stowarzyszenie Homo Faber, opublikował rozkład spotkań majowych. Wśród nich m. in. poradnictwo antydyskryminacyjne prowadzone przez cudzoziemki i cudzoziemców w Lublinie.

Majowy cykl otworzy sobotni (12 maja) piknik, w trakcie którego ekofeministka Asia Bednarczyk z @hwastcore nauczy uczestników rozpoznawać dzikie rośliny w Parku Ludowym.

- Pogoda się poprawiła, a trawa jest już wystarczająco puchata, by rozsiąść się na kocykach, odkrywać nowe ziołowe smaki i przede wszystkim rozmawiać, poznawać się i nawiązywać nowe znajomości - zachęcają organizatorzy. - Zabierzcie koc i jakąś pyszną przekąskę i dołączcie do nas!

Języki: polski, angielski, ukraiński i rosyjski
Zapisy przez formularz:

Drugie spotkanie tego samego dnia (o 13) będzie poświęcone wspólnym tańcom. To zajęcia przeznaczone zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych, które poprowadzi kulturoznawczyni i folklorystka Agata Turczyn odpowiedzialna za Jarmark Jagielloński.

- Poznamy podstawowe kroki najpopularniejszych tańców tradycyjnych oraz zasady zachowania w sytuacji taneczne. Warsztaty służą nie tylko nauce, ale i ośmieleniu oraz zachęceniu do tego, by brać udział w potańcówkach. Postaramy się poczuć rytm popularnych tańców tradycyjnych i oswoić sytuację poruszania się po parkiecie, by móc czerpać radość z tańca i zabawy z nim związanej. Dowiemy się, jakich zasad powinniśmy przestrzegać, jak możemy urozmaicić taniec oraz przekonamy się, że nawet bez dogłębnej znajomości kultury tanecznej możemy dobrze się bawić.

By uczestniczyć w zajęciach nie trzeba mieć ze sobą partnera czy partnerki. Uczestnictwo jest bezpłatne, organizatorzy proszą jedynie o wcześniejsze zgłoszenie uczestnictwa przez maila: [email protected].

W środę (15 maja) o 18 spotkają się natomiast wszyscy ciekawi "Jacy są Białorusini?".

- Jak postrzegają siebie i swój kraj? Rozmawiają po białorusku czy po rosyjsku? Dlaczego? Z czego się składa białoruska tożsamość? Białorusini i Białorusinki zapraszają do poznania się bliżej. Spotkanie poprowadzi Daniel Plisau, student Wydziału politologii UMCS, laureat rejonowego konkursu przedmiotowego z historii.

Spotkanie w języku polskim. Bez zapisów
15 maja od 18.00 do 19.30

Nieco wcześniej tego samego dnia, o 16 przyjdzie pora na warsztat Drewno City, podczas których uczestnicy w wieku 8-14 lat pod opieką rodziców odkryją tajniki planowania przestrzennego, sztuki pracy z drewnem oraz fascynującego wzornictwa projektując makietę miasta. Wykonaną pracę będzie można zabrać do domu, aby nadać jej ostatnie szlify. Warsztaty są otwarte dla wszystkich, a poprowadzi je Paweł Nowak.

Zapisy przez formularz.

Integracyjny, wielojęzyczny klub zaprasza za to na cykl społeczno-psychologicznych zajęć dla chłopaków w wieku 10-12 lat. Podczas 10 spotkań (pierwsze planowane jest na piątek 17 maja o 17) w przyjaznej i wesołej atmosferze porozmawiają o różnych aspektach relacji z innymi ludźmi w środowisku międzykulturowym. Warsztaty są prowadzone przez dyplomowanych psychologów.

- Pierwsze spotkanie będzie poświęcone poznaniu się z całą grupą, rozmowie o zainteresowaniach, pochodzeniu, ulubionych potrawach itd. W formie zabawy poruszymy kwestie integracji, nauczymy się nawiążemy nowe relacje, które pomogą nam przebrnąć przez miłą przygodę.

Warto zwrócić też uwagę na inny cykl spotkań - "Pierwsze kroki w Lublinie" organizowany w każdą trzecią sobotę miesiąca o godzinie 12:00.

- Rozmawiamy o życiu w Lublinie – o tym co ciekawego dzieje się w mieście, jak skorzystać z transportu publicznego, gdzie pójść na imprezę - czytamy w zapowiedzi. - Zaprosimy też na ultra szybki, wirtualny spacer po mieście. Zaproszeni są wszyscy, niezależnie od tego czy zamierzają tutaj osiąść na stałe, są na dłuższą lub krótszą chwilę lub w ogóle się nad tym nie zastanawiają.

Homo Faber prowadzi także poradnictwo antydyskryminacyjne prowadzone przez cudzoziemki i cudzoziemców w Lublinie.

- Zaatakowano Cię z powodu koloru skóry? Nie wynajęto Ci mieszkania bo mówisz z akcentem? Twój pracodawca płaci ci mniej bo jesteś migrantem/ką? Nie przyjęto cię na studia, bo poruszasz się na wózku? Zostałaś zwolniona z pracy z powodu ciąży? Usłyszałeś/łaś pogardliwe komentarze ze względu na swoją orientację psychoseksualną? Doświadczasz innych przykrych sytuacji?
Przyjdź. Wysłuchamy cię i wspólnie poszukamy rozwiązania. Wsparcie jest bezpłatne, a rozmowy są poufne - zachęcają organizatorzy.

Języki: angielski, ukraiński, arabski, rosyjski, włoski, białoruski, polski.
Dyżury: Poniedziałki 9:00 -10:00 (dyżur w języku angielskim, arabskim, włoskim, rosyjskim, białoruskim i polskim) i Środy 17:00 - 18:00 (dyżur w języku ukraińskim, polskim, angielskim)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski