Vineta Wolin awansowała do III ligi. Wysokie zwycięstwo w ostatnim meczu

Dawid Łodyga z Vinety Wolin.
Dawid Łodyga z Vinety Wolin. fot. vineta wolin twitter
IV LIGA PIŁKARSKA. Vineta Wolin potrzebowała punktu, by w ostatniej kolejce sezonu 2021/22 zapewnić sobie awans do grona trzecioligowców. Wydawało się to "łatwizną", bo podejmowała outsidera.

Goście długo trzymali czyste konto, ale w 38. minucie zaskoczył ich Bartłomiej Babiak i taktyka gości posypała się. Spokojniejsi Wikingowie atakowali, a przy tym byli skuteczni. Wygrali 6:0, a cztery bramki zdobył Kamil Wiśniewski, który tym samym zapewnił sobie koronę króla strzelców IV ligi. Na listę strzelców wpisał się też Michał Ignasiak.

Dodajmy, że w 47. minucie boisko opuścił kapitan Vinety Dawid Łodyga, który z wolińskim klubem związany był ponad ćwierćwieku. Postanowił zakończyć karierę, a drużynę poinformował o tym już przed tygodniem. Schodził z boiska będąc już w zasadzie pewnym, że drużyna ma zapewniony awans.

Vinetę mogła jeszcze prześcignąć FLota Świnoujście. Były jednak dwa warunki - po pierwsze porażka Vinety, po drugie wygrana Wyspiarzy na boisku Hutnik Szczecin. Flota faktycznie miała przewagę, łatwo do przerwy wypracowała sobie trzybramkową zaliczkę, ale gdy w przerwie dotarły wieści z Wolina, to w II połowie Flota grała już spokojniej. Ostatecznie wygrała 4:1 i mimo świetnej serii w drugiej połowie wiosny - nie doścignęła Vinety.

Vineta wraca do III ligi po kilkuletniej przerwie. Jej najlepszy sezon skończył się spotkaniami barażowymi o II ligę, ale wtedy Odra Opole była lepsza.

W sobotę rozstrzygnęły się losy drużyn zagrożonych spadkiem. Niespodziankę in minus sprawili piłkarze Iny Goleniów którzy tylko zremisowali z Darłovią Darłowo (przegrywali już 0:2, ale w 94. minucie zdobyli gola na wyrównanie) i tym samym nie wykorzystali remisów Rasela Dygowo i Błękitnych II Stargard.

Ina zajęła pierwsze spadkowe miejsce, a Błękitni II będą grać jeszcze spotkanie barażowe ze zwycięzcą rywalizacji wicemistrzów okregówek.

Wyniki 38. kolejki: Vineta Wolin - Zefir Wyszewo 6:0, Orzeł Wałcz - Leśnik Manowo 1:6, Olimp Gościno - Gwardia Koszalin 3:3, Ina Goleniów - Darłovia Darłowo 2:2, MKP Szczecinek - Biali Sądów 4:2, Dąb Dębno - Błękitni II Stargard 2:2, Pogoń Połczyn Zdrój - Rasel Dygowo 1:1, Wieża Postomino - Chemik Police 0:3, Hutnik Szczecin - Flota Świnoujście 1:4, Jeziorak Szczecin - Sokół Karlino 3:0 (walkower, goście nie przyjechali na mecz).