Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwolnij się od trującej substancji. Kasa będzie

Stefan Andrzejewicz
Podczas dotychczasowych działań, które prowadzono w Świnoujściu w latach 2013 - 2015, usunięto łącznie 117 ton tej trującej substancji. Władze zapowiadają kolejny etap prac
Podczas dotychczasowych działań, które prowadzono w Świnoujściu w latach 2013 - 2015, usunięto łącznie 117 ton tej trującej substancji. Władze zapowiadają kolejny etap prac
W Świnoujściu jest jeszcze blisko pięćset ton azbestu. Głównie w obiektach gospodarczych. Niestety w domach mieszkalnych - też

Po raz czwarty Świnoujście przystąpiło do przygotowywania wniosku o dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie na realizację, w 2016 r., czynności związanych z usuwaniem wyrobów zawierających azbest.

- Dotacją mogą zostać objęte prace obejmujące: demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest z nieruchomości, których właścicielami są: jednostki samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, jednostki sektora finansów publicznych, fundacje, kościoły i związki wyznaniowe, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe - mówi Robert Karelus rzecznik prezydenta Świnoujścia.

Średnia ilość wyrobów azbestowych w przeliczeniu na jednego mieszkańca Świnoujścia jest wielokrotnie niższa, niż średnia krajowa. Co nie oznacza, że nie ma go wcale.

Wciąż najwięcej azbestu jest w obiektach gospodarczych, na terenie ogródków działkowych. Niestety zdarza się również na budynkach mieszkalnych. Z przeprowadzonej w 2011 roku inwentaryzacji wynikało, że w całym Świnoujściu znajdowało się około 600 ton azbestu.

- Dzięki przeprowadzonym do tej pory działaniom w 2013 udało się usunąć 25 ton azbestu z 26 nieruchomości; w 2014 - 50 ton z 45 nieruchomości; natomiast w 2015 - 42 tony z 27 nieruchomości - zapewnia Robert Karelus. - Usunięto wyroby azbestowe głównie z ogrodów działkowych, z posesji prywatnych, a także z Zespołu Szkół Publicznych z Oddziałami Integracyjnymi nr 4.

Podane przez rzecznika dane wskazują, że w Świnoujściu wciąż zalegają 483 tony tej trującej substancji.

Po otrzymaniu dotacji miasto, w oparciu o prawo zamówień publicznych, wyłoni wykonawcę, który na podstawie zawartej z nim umowy będzie dokonywał demontażu i usuwania wyrobów zawierających azbest ze zgłoszonych nieruchomości.

Władze miasta zakładają, że usuwanie wyrobów zawierających azbest nastąpi w trzecim i czwartym kwartale bieżącego roku.

Zainteresowane osoby, które chciałyby zgodnie z przepisami ochrony środowiska usunąć ze swoich nieruchomości wyroby zawierające azbest, mogą w terminie do 29 kwietnia 2016 r. składać wnioski o przyznanie usługi obejmującej usuwania wyrobów zawierających azbest, wraz z wymaganymi załącznikami, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta Świnoujście przy ul. Wojska Polskiego 1/5. Wnioski też można tam pobrać, ale także w siedzibie Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa, przy ul. Wyspiańskiego 35 C Wejście 1. Są też one dostępne na: www.swinoujscie.pl.

Wzruszająca inscenizacja drogi krzyżowej na Skolwinie

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński