Uważajcie na przestępców. Mają nową metodę i mogą przejąć...

  Uważajcie na przestępców. Mają nową metodę i mogą przejąć Twoje konto pocztowe. Jak się obronić przed atakiem?

  Zdjęcie autora materiału
  Michał Korn

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Cyberprzestępcy nie odpoczywają. Opracowano nową metodę oszustwa, która ma na celu włamanie się na twoje konto. Jak to działa i jak się ustrzec?

  Sonda

  Czy padłeś/aś kiedyś ofiarą oszustwa internetowego?  Odkąd pamiętam wszędzie staram się mieć dwuetapową weryfikacje konta, która dzięki np. wysłanemu SMS-owi z kodem, zapewnia mi dodatkowe bezpieczeństwo. Takie rozwiązanie pozwala spać spokojnie, bowiem logująca się do tego czy innego serwisu osoba musi potwierdzić, że rzeczywiście jest tym za kogo się podaje. Szczególnie tego typu rozwiązanie upodobali sobie gracze, których konta są łakomym kąskiem ze względu na dużą wartość finansową. Wyobraźcie sobie, że w przypadku spieniężenia takiego czy innego profilu gracza, złodziej może zainkasować kilka a nawet kilkanaście tysięcy złotych!

  Wracając jednak do tematu, hakerzy upodobali sobie tym razem konta gmail. Nawet jeśli ktoś ma weryfikację dwuetapową w tym przypadku, to haker może próbować wyłudzić SMS-a z naszym kodem. W jaki sposób? Przybliżył to pewien użytkownik Twittera:
  Cyberprzestępca znając numer swojej ofiary (co w tym przypadku akurat wcale nie jest trudne), wysyła do niej wiadomość o próbie zmiany hasła w serwisie Google. Treść tego typu komunikatu od początku budzi wątpliwości, bowiem, jak czytamy, jeśli nie chcesz zmieniać hasła to musisz odpisać wpisując polecenie "STOP". Zakładając, że ofiara odpowie, kolejną wiadomość przesyła już prawdziwe Google w postaci sześciocyfrowego kodu weryfikacyjnego.

  W kolejnym etapie, przestępca podejmuje próbę logowania się do konta gmail. Aby zweryfikować tożsamość potrzebuje wspomnianego sześciocyfrowego kodu i ponownie podejmuje próbę, pisząc do swojej ofiary, że proces zmiany hasła zostanie zatrzymany po otrzymaniu kodu. Jeśli ktoś jest nieuważny i poda swój kod weryfikacyjny, to automatycznie wiąże się to z wpuszczeniem przestępcy do naszego konta.

  Powyższa próba oszustwa nie jest w żaden sposób wysublimowana, ale zdarzają się osoby, które nie będąc czujnymi narażają się na poważne konsekwencje. Korzystając z internetu przede wszystkim nie możemy nikomu ufać, zawsze być czujni i zwracać uwagę na to, co dzieje się wokół nas. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, co do autentyczności niektórych rzeczy, możemy śmiało zakładać, że wiąże się to z próbą oszustwa. Lepiej dmuchać na zimne!

  źródło: Zaufana Trzecia Strona

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GS24 poleca:

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  NAUCZYCIEL NA MEDAL Zgłoś nauczyciela lub szkołę

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  Nasze Dobre z Pomorza. Zagłosuj na najlepsze produkty i usługi

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów

  PRAWYBORY 2018. Zobacz laureatów