- Są to objawy odwracalne i kiedy zaczerwienienie zejdzie, pojawia się melanina, która troszeczkę je łagodzi. Wtedy pojawia się brązowy koloryt skóry i nieprzyjemne objawy ustępują mówi lek. Magdalena Janeczek z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii.
Warto pamiętać, że w zależności od tego jaka jest nasza wrażliwość skóry, jeśli używamy pewnych kosmetyków, ziół, zażywamy leki, korzystamy z zabiegów kosmetycznych, te czynniki mogą nasilać reakcję na słońce.
- Kiedy dochodzi do obrzęku i pęcherzy, mówimy już o drugim stopniu poparzenia dodaje lek. Janeczek. - Ten stan też jest odwracalny, ale bardziej dokuczliwy i bolesny. Kiedy pęcherz pęknie dochodzi do uszkodzenia wierzchniej warstwy skóry i otwierają się tzw. wrota a to prosta droga do zakażenia. Wtedy łatwo o miejscową infekcję w tej okolicy.
Kolejny stopień poparzenia słonecznego także objawia się pęcherzami, ale dochodzi równocześnie do uszkodzenia jeszcze głębszych warstw skóry. Czwarty stopień jest wtedy, kiedy pojawiają się otwarte rany.
Zagrożenia wynikające z poparzenia mogą być duże. Wszystko zależy od tego jaką powierzchnię skóry poparzymy i jak intensywnie. Czy to będzie część ręki czy np. cała tylna powierzchnia ciała.
- Szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia są poparzenia okolic głowy, twarzy szyi, okolic krocza. To są wstrząsorodne miejsca na ciele wtrąca pani doktor. - Szyja, drogi oddechowe i obrzęk w tym miejscu spowodowany poparzeniem, mogą prowadzić do zaburzeń ogólnoustrojowych. Może dojść także do udaru.
WIDEO: Kulisy zdrowia: Opalaj się bezpiecznie. Kontroluj skórę
Konsekwencje poparzeń słonecznych to np. powstawanie blizn, zakażeń, jeśli obejmują duży obszar ciała, mogą prowadzić do sepsy, przegrzania organizmu.
- To z kolei generuje problemy z utrzymaniem prawidłowego ciśnienia krwi, zaburzenia akcji serca. Mogą pojawić się zaburzenia zakrzepowe. Pierwszy objaw przegrzania i negatywnego wpływu słońca to wymioty, ból, głowy, zaburzenia widzenia, trudności z utrzymaniem równowagi, senność wymienia lekarka.
Na poparzenia słoneczne narażone są szczególnie dzieci i osoby starsze. Osoby w podeszłym wieku są bardzo często obciążone chorobami a ich systemy regulujące temperaturę ciała nie pracują już w pełni prawidłowo. Małe dzieci natomiast tych systemów jeszcze nie mają do końca rozwiniętych.
- Poparzenie może nas dosięgnąć nawet jeśli się posmarujemy kremem z filtrem. Jeśli ktoś np. zrobi to rano i nie powtórzy kremowania przez cały dzień, musi liczyć się z poparzeniami. Nie bez powodu też mówi się o unikaniu słońca w godz. między 10 a 15, wtedy kiedy grzeje najmocniej zauważa lek. Janeczek. - Krem oczywiście jest niezbędny i to z jak najwyższym faktorem, ale nigdy nie ma gwarancji, że silne promieniowanie słoneczne nie spowoduje uszkodzeń skóry.
ZOBACZ TEŻ: Jak przetrwać lato? Niezawodne sposoby na słońce i upał
By złagodzić poparzenia słoneczne można używać kosmetyków z aloesem, łagodzących i zadbać o ochłodzenie organizmu. Bezwzględnie należy unikać słońca. Jeśli na skórze pojawiają się pęcherze to należy zgłosić się do lekarza, absolutnie nie należy ich samemu przekłuwać. Lekarz zastosuje też specjalne maści przeciwzapalne, które zabezpieczają przed zakażeniem i wspomogą gojenie. Można samemu przyjąć też leki przeciwbólowe, przeciwzapalne. Nie przesadzajmy z nimi jednak.
- Unikajmy za wszelką cenę poparzeń słonecznych. Ślady po nich zawsze zostają. W skórze uwalniają się wolne rodniki, dochodzi do uszkodzeń DNA, włókien kolagenowych i to może powodować szybsze starzenie się skóry, brak elastyczności a po paru latach może pojawić się nawet zmiana nowotworowa kończy lek. Magdalena Janeczek.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Za dużo słońca? 10 najlepszych sposobów na oparzenia słoneczne!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?