Z inspektorami ASOP ściśle współdziałać będzie policja.
- Akcja prowadzona będzie dwutorowo - mówi Aleksander Nieczajew inspektor ASOP. - Z jednej strony poprowadzimy szeroką kampanię informacyjno-edukacyjną w szkołach i na uczelniach, a z drugiej patrolując lasy przy współpracy z policją, strażą miejską, harcerzami, studentami i różnymi służbami ochrony środowiska.
Najczęściej, co wynika z doświadczeń lat ubiegłych, kradzione są w miejskich lasach pojedyncze drzewka. Złodzieje nie oszczędzają też iglaków posadzonych w samym mieście. Przykładem 14 świerków srebrnych zasadzonych przy budynku telewizji, z których do dziś nie zachował się ani jeden. Podobnie było ze świerkami, które rosły wokół pomnika Czynu Polaków i z licznymi skwerami miejskimi.
Drzewka przywożone na targowiska powinny posiadać asygnatę. Specjalne punkty powinny też legitymować się rozliczeniem z ilości dostarczonych im drzewek z leśnych upraw i od rolników. Bywa jednak i tak, że pod posiadane asygnaty przyjmowane są drzewka od złodziei.
- Bardzo duża liczba kradzionych choinek trafia na targowiska pod specjalne zamówienie handlowców - tłumaczy Nieczajew. - Ważne jest, by nie kupować drzewek od nagabywaczy oferujących nam drzewko po okazyjnej cenie. Być może odmowa zniechęci choć część drobnych złodziejaszków przed kradzieżami.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?