Uwaga, zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Czy Twój sprzęt jest gotowy na DVB-T2/HEVC? Sprawdź, spytaj ekspertów!

Materiał informacyjny - INSTYTUT ŁĄCZNOŚCI - PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
Udostępnij:
Już za kilka miesięcy Twój telewizor przestanie odbierać jakiekolwiek kanały! – straszą nas ostatnio sprzedawcy sprzętu RTV. I proponują zakup nowego telewizora. Nie dajmy się naciągać! Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej, do której dojdzie pod koniec marca 2022 r. w województwach dolnośląskim i lubuskim, a w kolejnych miesiącach w kolejnych regionach Polski (patrz harmonogram poniżej), nie wymaga wydania tysięcy złotych na nowy odbiornik! By nadal oglądać ulubione programy czasem wystarczy dostroić stary, albo dokupić doń za około 100 zł prostą przystawkę. W wielu wypadkach nie trzeba będzie robić nic! Jedno jest pewne: przed podjęciem jakichkolwiek działań warto posłuchać praktycznych porad naszych ekspertów.

Czy zapowiadana na wiosnę 2022 roku zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC w ogóle Cię dotyczy? Odpowiedź brzmi „nie” - jeśli oglądasz swoje ulubione kanały telewizyjne przy pomocy dekodera telewizji satelitarnej lub kablówki. Tu wszystko zostanie po staremu, a więc nie musisz podejmować żadnych działań.

Nadchodzi DVB-T2/HEVC. Kto MUSI coś zrobić?

Działania musi podjąć każdy, kto do odbioru telewizji używa anteny telewizji naziemnej umieszczonej na dachu lub balkonie. Sygnał pochodzi tutaj z nadajników naziemnej telewizji cyfrowej rozmieszczonych na terenie całego kraju. W poprzedniej dekadzie zastąpiły one stare nadajniki analogowe, dzięki czemu ogromnie poprawiła się jakość obrazu i dźwięku, a jednocześnie miejsce kilku bezpłatnych kanałów analogowych zajęło ponad trzydzieści nowych - cyfrowych. Technologia cyfrowa ma zatem same zalety: pozwala dużo lepiej wykorzystywać dostępne pasma częstotliwości, zapewniając przy tym niedoścignioną wcześniej jakość.

Przejście z epoki analogowej do cyfrowej wymagało od wielu z nas zakupu nowych odbiorników lub dokupienia do starych specjalnych przystawek – dekoderów naziemnej telewizji cyfrowej. Większość Polek i Polaków wybrało zakup nowego telewizora, a powodem tego był nie tylko nowy standard nadawania, ale i wielki skok technologiczny: kto by chciał oglądać ulubione programy, filmy czy seriale na 25-calowej skrzyni dającej znacznie gorszy obraz i zużywającej dużo więcej prądu niż 50-calowy TV LED wyposażony w wiele praktycznych funkcji? Tym bardziej, że telewizory nowej generacji szybko taniały i stały się dostępne właściwie dla każdego.

Ci, którzy zdecydowali się wtedy na zakup nowoczesnego telewizora, słyszą teraz, że czeka ich kolejna wielka zmiana: tym razem z jednego standardu nadawania cyfrowej telewizji naziemnej (DVB-T) na inny standard nadawania cyfrowej telewizji naziemnej(DVB-T2/HEVC). Po co? Standard ten wprowadzany jest na całym obszarze Unii Europejskiej i niesie ze sobą kolejny skok technologiczny, w tym możliwości dalszej poprawy jakości obrazu i dźwięku. Zmiana ta wynika również z konieczności zwolnienia niektórych częstotliwości radiowych na potrzeby komunikacji bezprzewodowej. Co to oznacza dla Twojego telewizora?

Nadchodzi DVB-T2/HEVC. Co trzeba zrobić, by nadal odbierać ulubione kanały?

Po pierwsze: musisz sprawdzić, czy Twój odbiornik (telewizor lub podłączony doń dekoder naziemnej telewizji cyfrowej) jest dostosowany do odbioru sygnału w standardzie DVB-T2/HEVC. Informację tę znajdziesz w instrukcji obsługi lub w specyfikacji danego modelu dostępnej na internetowej stronie producenta. Jeśli okaże się, że Twój sprzęt obsługuje nowy standard, w stosownym momencie będziesz musiał wyszukać na nowo programy, a w niektórych sytuacjach także nieco przestawić swoją antenę.

A co, jeśli twój odbiornik nie obsługuje standardu DVB-T2/HEVC? Czy wtedy nadaje się wyłącznie na śmietnik? Wcale nie! W każdym sklepie RTV można kupić za ok. 100 zł specjalną przystawkę, która umożliwi odbiór sygnału w nowym standardzie.

Standard DVB-T2/HEVC w Twoim regionie. Harmonogram zmian

W Polsce przejście ze standardu DVB-T na DVB-T2/HEVC odbędzie się w czterech etapach:

  • Etap 1, 28 marca 2022 roku: województwa lubuskie i dolnośląskie
  • Etap 2, 25 kwietnia 2022 roku: województwa zachodniopomorskie, pomorskie, wielkopolskie i kujawsko-pomorskie
  • Etap 3, 23 maja 2022 roku: województwa łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, opolskie i podkarpackie
  • Etap 4, 27 czerwca 2022 roku: województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, mazowieckie i lubelskie.

Standard DVB-T2/HEVC: spytaj eksperta!

Jest zatem jeszcze trochę czasu na przygotowania do tego, by Twoje ulubione kanały nagle nie znikły. Na pewno warto ów czas wykorzystać na wysłuchanie lub/i przeczytanie porad specjalistów - praktyków. By to ułatwić, przygotowaliśmy dla wszystkich naszych Czytelników redakcyjną rozmowę z udziałem czołowych ekspertów. Wezmą w niej udział:

  • Daniel Niewiadomski z Instytutu Łączności-PIB
  • Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej
  • o. Grzegorz Moj z TV Trwam/Radia Maryja

Rozmowę online moderował będzie Zbigniew Bartuś, publicysta ekonomiczny mediów Polska Press Grupy.

Czytelników, którzy mają jakiekolwiek pytania czy wątpliwości związane z opisaną tutaj zmianą albo/i potrzebują w tym zakresie praktycznych porad, gorąco zachęcam do przesyłania owych pytań i opinii do 9 listopada 2021 r. na e-mail: zbigniew.bartus@polskapress.pl. Postaramy się wszystko wyjaśnić korzystając z wiedzy i doświadczenia naszych gości. Zapis spotkania wraz z odpowiedziami na kluczowe pytania i kompletnym zestawem praktycznych porad opublikujemy 16 listopada.

Materiał oryginalny: Uwaga, zmienia się standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Czy Twój sprzęt jest gotowy na DVB-T2/HEVC? Sprawdź, spytaj ekspertów! - Polska Times

Dodaj ogłoszenie