Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na rowerzystów

Piotr Jasina, 1 marca 2006 r.
Bezmyślne przejeżdżanie ulicy w poprzek często kosztuje rowerzystów życie.
Bezmyślne przejeżdżanie ulicy w poprzek często kosztuje rowerzystów życie. Marcin Bielecki
W minionym roku na zachodniopomorskich drogach zginęło 21 rowerzystów. 9 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych.

Co roku na naszych drogach ginie około 6 tysięcy osób. Dominującą grupę tej czarnej statystyki stanowią piesi i rowerzyści. To najmniej chronieni użytkownicy dróg.

Kończąca się zima, poprawa warunków atmosferycznych będzie zachęcać do częstszego korzystania z rowerów, szczególnie do rekreacyjnych wypadów za miasto podczas weekendów.

Dlatego już teraz funkcjonariusze policji, mając na uwadze bezpieczeństwo rowerzystów, przypominają by zachowywać szczególną ostrożność na drogach. Zwłaszcza takich, które nie mają wydzielonych pasów dal rowerzystów. Apelują również do samych rowerzystów, by nie zapominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Wyposażenie roweru

- Rower powinien być wyposażony z przodu, w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej, z tyłu - w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej, o kształcie innym, niż trójkąt oraz jedno światło pozycyjne barwy czerwonej, które może być migające - wylicza kom. Grzegorz Sudakow, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - Rower musi mieć również co najmniej jeden skutecznie działający hamulec, dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku. Przypominam także, iż karta rowerowa obowiązuje, do 18 roku życia

Kontrastowy ubiór, odblaski

Rowerzyści powinni wybierać się na eskapady w jasnej odzieży z elementami odblaskowymi, a najlepiej w kamizelkach odblaskowych. Dzięki temu będą bardziej widoczni dla innych użytkowników dróg. Kiedy są widoczni, są tym samym bezpieczniejsi.

Kaski i ochraniacze

Apelujemy też o to, by używać używać kasków ochronnych i ochraniaczy. W razie potrącenia, kask skutecznie chroni przed groźnymi urazami głowę, a często ratuje wręcz życie.

- Odradzamy szarżowanie i popisy w czasie jazdy - kontynuuje nasz rozmówca. - Jadąc, zawsze trzymajmy kierownicę. W miarę możliwości korzystajmy też z dróg rowerowych.

Tylko w wyjątkowych przypadkach rowerzyści mogą korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych. Na przykład gdy kierującym rowerem jest dziecko w wieku do 10 lat i jest pod opieką osoby starszej. Także w sytuacji kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów.

Na przejściach

Rowerzyści nagminnie łamią przepis zabraniający przejeżdżanie przejść dla pieszych. Jest to bardzo i niebezpieczne. Rowerzysta porusza się znacznie szybciej niż pieszy. Jeżeli wjedzie nagle na przejście, nie daje szansy kierowcy, by zatrzymał pojazd. Nawet jeśli samochód poruszałby się z prędkością 40-50 km/h.

Dziecko w siodełku

Rowerem można przewozić dziecko w wieku do 7 lat. Trzeba jednak spełnić podstawowy warunek: mały pasażer musi być umieszczony na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.

Uwaga! Jazda pod wpływem alkoholu, środków działających podobnie do alkoholu lub w stanie nietrzeźwości jest bezwzględnie zabroniona. Jeśli prowadząc rower mamy do 0,5 promila alkoholu, popełniamy wykroczenie. Jeżeli badanie wykaże powyżej 0,5, jest to już przestępstwo z o wiele surowszymi sankcjami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński