Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga na grzyby. Do szpitala trafiła osoba zatruta muchomorem

Anna Folkman
Anna Folkman
Sezon grzybowy w pełni. Pogoda sprzyja więc w tym roku nie możemy narzekać na zbiory. To niestety oznacza także zatrucia. Rok temu nie odnotowano ich wcale, w tym roku do szpitala trafiła już jedna osoba.

- W tym sezonie grzybowym trafiła do nas jedna osoba zatruta muchomorem sromotnikowym - mówi prof. Marta Wawrzynowicz-Syczewska, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych, Hepatologii i Transplantacji Wątroby szpitala przy ul. Arkońskiej. - Na szczęście udało nam się szybko jej pomóc i nie było konieczności przeszczepienia wątroby. Przy zatruciu grzybami bardzo ważne jest, by zgłaszać się do szpitala od razu po wystąpieniu objawów zatrucia.

Niektóre grzyby jadalne są na tyle charakterystyczne, że trudno je z czymkolwiek pomylić. Niestety istnieją wyjątki, które mogą przyczynić się do tragedii. Które gatunki grzybów trujących łatwo pomylić z jadalnymi? Sprawdź w galerii --->

Trujące grzyby w Polsce, które łatwo pomylić z jadalnymi. Uw...

Sanepid przy przypomina, że pierwsze objawy zatrucia to wymioty, biegunka, które wystąpiły od zjedzenia grzybów po 3, 6 a nawet 24 godzinach. Nie wolno leczyć się domowymi sposobami. Należy natychmiast sprowokować wymioty, poprzez wypicie ciepłej wody z solą (dorośli 200-300 ml, dzieci 100 ml wody lekko osolonej) i poprzez podrażnienie tylnej ściany gardła. Wymiociny oraz resztki niespożytej potrawy i obierzyny należy zabezpieczyć do badania mikologicznego. To pozwoli to na precyzyjną diagnozę. Badaniom poddać się powinny wszystkie osoby, które spożywały potrawę, nawet jeśli nie wystąpiły u nich objawy zatrucia.

Grzyby zawierają dużo substancji chitynowych co powoduje, że są one ciężkostrawne. Grzyby jadalne, ale przechowywane w foliowych torbach zwłaszcza zbierane po deszczu, mogą również spowodować zatrucie pokarmowe, ponieważ rozwijają się w nich bakterie chorobotwórcze.

W celu uniknięcia zatruć grzybami w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie oraz w powiatowych stacjach sanitarno – epidemiologicznych naszego województwa w sezonie grzybowym pełnione są dyżury przez klasyfikatorów, bądź grzyboznawców zatrudnionych w Inspekcji, którzy udzielają osobom zainteresowanym porad w zakresie przynależności gatunkowej grzybów świeżych, rosnących w warunkach naturalnych, zbieranych na potrzeby własne, a także przekazują inne informacje na tematy związane ze zbieraniem grzybów i wprowadzaniem ich do obrotu handlowego.

Zobacz także: "Grażyna, jedziemy na grzyby!" czyli grzybobranie 2019 na wesoło! Jak Internet widzi grzybiarzy? MEMY o grzybach i grzybiarzach

MEMY o grzybiarzach! Grzybobranie na wesoło.

Najśmieszniejsze MEMY o grzybiarzach! Najweselsze MEMY o grz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński