Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Grzyby działają antynowotworowo

www.sxc.hu
Pora grzybobrania to jesień, ale grzyby dobrze jeść przez cały rok, na przykład hodowlane
Pora grzybobrania to jesień, ale grzyby dobrze jeść przez cały rok, na przykład hodowlane www.sxc.hu
Grzyby jadalne, są nie tylko smaczne. Niektóre działają też antynowotworowo.

Wartość odżywcza grzybów jest zróżnicowana i zależna od gatunku czy pochodzenia. Zawarte są w nich witaminy A, C, D, PP i z grupy B, a także sole mineralne potasu, fosforu, wapnia, sodu i żelaza. Ponadto, dzięki dużej zawartości wody (80-90 procent) oraz błonnika, przyrządzone z nich potrawy polecane są osobom walczącym z nadwagą.

Polskie lasy słyną z bogactwa wielu gatunków grzybów. Najbardziej cenione przez zbieraczy są borowiki szlachetne i pieprzniki jadalne (potocznie zwane kurkami). Te popularne w naszej kuchni grzyby są źródłem białka, wapnia, fosforu, żelaza oraz witamin z grupy B i PP.

Równie dużo wartości odżywczych mają boczniaki. Na tle innych gatunków wyróżnia je wiele właściwości leczniczych: wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają poziom cholesterolu we krwi, podnoszą odporność. Najłatwiej dostępne i często wykorzystywane są grzyby hodowlane - pieczarki. Oprócz walorów smakowych mają wysoką zawartość potasu, magnezu, selenu i sodu. W pieczarkach obecne są również witaminy z grupy B i witamina C.

W składzie chemicznym boczniaka, borowika, pieczarki, a także podgrzybka i grzybków Shitake czy Hiratake stwierdzono obecność betaglukanu.

- Jest to substancja bioaktywna o silnych właściwościach przeciwutleniających, pobudzająca pracę układu immunologicznego. Zwiększa ona również produkcję białych ciałek krwi w szpiku kostnym i neutralizuje wolne rodniki, które są jedną z przyczyn powstawania nowotworów - mówi Joanna Zwolak, dietetyk z Centrum Naturhouse w Lublinie.

Co więcej, niektórzy naukowcy twierdzą, że zawarta w boczniaku substancja aktywna - pleuran, może zmniejszać guzy nowotworowe, natomiast przeciwutleniacz ergotioneina opóźnia procesy starzenia komórek oraz chroni je przed uszkodzeniem.

A jak najlepiej przyrządzić przyniesione prosto z lasu grzyby?

- Najzdrowszą metodą jest gotowanie, w czasie którego węglowodany ulegają rozkładowi na bardziej przyswajalne przez organizm cukry proste - radzi dietetyk z Naturhouse. - Ponadto sposób ten w niewielkim stopniu zmienia właściwości grzybów.

Do najpopularniejszych przetworów domowych zaliczane są marynaty grzybowe. Pomimo ich doskonałego smaku, duża zawartość kwasu octowego nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Marynowanych grzybów nie powinny jeść osoby z nadkwasotą żołądka, wrzodami czy anemią. Jednym z najstarszych sposobów jest suszenie grzybów, poddane temu procesowi zachowują w sobie dużo białka, lecz zmniejsza się zawartość witaminy C.

Znajdująca się w ścianach komórkowych grzybów chityna kwalifikuje je do produktów ciężkostrawnych. Ich spożywanie nie jest wskazane dla dzieci, ludzi starszych oraz cierpiących na schorzenia przewodu pokarmowego i nerek. Warto także wiedzieć, że alkohol ścina grzybowe białko, co dodatkowo obciąża żołądek i może doprowadzić do silnych bólów brzucha.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński