Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga gimnazjaliści!

ska, 7 kwietnia 2003 r.
Już tylko niecałe trzy tygodnie dzieli was od wielkiej wojewódzkiej klasówki z fizyki. To sprawdzian przede wszystkim dla gimnazjalistów, którzy już za kilka tygodni przystępują do pierwszego poważnego egzaminu - testu kompetencji.

To ile punktów zdobędą będzie bardzo ważne przy przyjęciach do wymarzonego liceum.

Chcemy Wam pomóc w przygotowaniu się do tego egzaminu. A tym, którzy marzą aby dalej uczyć się w V LO w Szczecinie i I LO w Koszalinie radzimy wziąć udział w sprawdzianie podczas klasówki. Dyrektorzy tych dwóch liceów zapowiedzieli, że dla laureatów wielkiej klasówki, przyznają przy rekrutacji po dodatkowych 20 punktów.
Tydzień temu opublikowaliśmy pierwsze trzy pytania. Przygotowali je dla was olimpijczycy z fizyki, Tomek Tylenda i Basia Witek z V LO.

Rozwiązanie ich pomoże Wam w przygotowaniach do egzaminu. Ale jeśli czujecie się na siłach, aby zmierzyć swoją wiedzę i porównać ją z innymi gimnazjalistami, rozwiązujcie zadania i weźcie udział w naszej wielkiej wojewódzkiej klasówce z fizyki.

Klasówka odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 11 w V LO w Szczecinie. Każde gimnazjum w zachodniopomorskiem może zgłosić swoją drużynę. Drużyna powinna składać się z trzech uczniów. Zgłoszenia należy kierować do V LO przy ul. Ofiar Oświęcimia 14, 71-503 Szczecin, tel/fax: 423-28-02 z dopiskiem "Klasówka z fizyki". Więcej informacji na temat klasówki znajdziecie na stronach internetowych www.lo5.szczecin.pl.

Dzisiejsze zadania przygotował dla was Tomek Tylenda z V LO

Zadanie 1

Nurek będąc w wodzie na pewnej głębokości wypuścił wzięte ze sobą kule: drewniana i korkową. Kule te wypłynęły. Objętości kul są jednakowe, a gęstość drewna jest większa od gęstości korka dd > dk . Czy podczas unoszenia się kul na powierzchnię wody została wykonana jednakowa praca?

Zadanie 2

Oblicz prędkość prądu wody w Odrze na odcinku, gdzie prędkość statku wynosi 300 km/dobę z prądem rzeki, natomiast 108 km/dobę pod prąd rzeki.

Zadanie 3

Linia długości równej 5 m i masie 8 kg została podniesiona z ziemi za jeden koniec na wysokość równą swojej długości. Jaka praca mechaniczna została przy tym wykonana?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński