MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Ciastka z trującym suszem w naszym regionie

(af)
W naszym regionie również wykryto susz jajeczny od nielegalnego producenta.
W naszym regionie również wykryto susz jajeczny od nielegalnego producenta. www.sxc.hu
Po przeprowadzeniu ponad 460 kontroli, w 17 zakładach z naszego województwa wykryto susz jajeczny pochodzący od nielegalnego producenta z Kalisza. Były to głównie piekarnie, cukiernie i hurtownie.

Proszek jajeczny służący do produkcji np. wyrobów ciastkarskich jest dozwolony i powszechnie stosowany. Musi jednak spełniać określone wymagania. Kiedy okazało się, że susz jajeczny produkowany przez firmę z Kalisza, który był wykorzystywany do produkcji żywności zawiera toksyczne pierwiastki - kadm i ołów, a także bakterie Coli zarządzono kontrole w całym kraju.

- Po tym jak pojawiły się informacje o trującym suszu całe województwo zostało postawione na nogi - podkreśla Krystyna Szołomicka z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Sprawdziliśmy wszystkich producentów, którzy używają suszu jajecznego, w 17 zakładach stwierdziliśmy proszek, który pochodził od nielegalnego producenta z Kalisza. Zabezpieczyliśmy 1297 kg tego suszu i ponad 15 ton wyrobów gotowych.

Były to głównie ciastka, które trafiały do sklepów w regionie a także na terenie całej Polski. Przedsiębiorcy podali listy dystrybucyjne, więc produkty zostały natychmiast wycofane.

- Pobraliśmy 75 próbek do badań w kierunku mikrobiologicznych oraz chorobotwórczych składników - dodaje Krystyna Szołomicka. - Badania trwają, trudno powiedzieć, jaki będzie ich efekt. Stwierdziliśmy na pewno przekroczony poziom bakterii, wskazujących na niezachowanie reżimu sanitarnego przy produkcji. Nie możemy ujawnić miejsc, w których zabezpieczyliśmy trujący susz. Trwa postępowanie prokuratorskie, dlatego jesteśmy zobowiązani, żeby takich informacji nie podawać.

Sprawą zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Kaliszu, która w grudniu 2011 roku 56- letniemu mieszkańcowi tego miasta przedstawiła m.in. zarzut wyrabiania szkodliwych dla życia środków spożywczych w postaci suszu jajecznego. Mężczyzna jest w areszcie tymczasowym. W trakcie postępowania zarzuty usłyszało siedem innych osób z Kalisza i okolic. Zarzucono im udział w wyłudzeniach i przywłaszczeniach mienia, a także we wspomnianym wytwarzaniu suszu jajecznego, jako produktu szkodliwego dla zdrowia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński