Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uszyją 100-metrową flagę na Marsz Pamięci 1 marca

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Od lewej: Krzysztof Rudzki, obok ks. Tomasz Kancelarczyk
Od lewej: Krzysztof Rudzki, obok ks. Tomasz Kancelarczyk Andrzej Szkocki
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczczony zostanie marszem, który 1 marca o godzinie 19.30 wyruszy z pl. Orła Białego. Niesiona będzie nowa, 100-metrowa flaga uszyta społecznie. Po raz pierwszy będzie miała szerokość 6 metrów.

Przez kilka lat Szczecin szczycił się posiadaniem najdłuższej, 1000-metrowej flagi narodowej. Tęż była uszyta społecznie. Niesiono ją nie tylko na marszach poświęconych Żołnierzom Wyklętym, ale również na innych uroczystościach narodowych m.in. w Warszawie.

Inicjatorem uszycia flagi był w 2013 r. ksiądz Tomasz Kancelarczyk, znany m.in. z organizacji największego w kraju marszu pro-life. Dwa lata była najdłuższą w kraju. Dopiero w 2015 r. rekord pobili mieszkańcy Sulejówka, którzy uszyli 1200 m flagę, a w 2016 r. Targówek, szyjąc 1556 m. W tym roku ks. Kancelarczyk zainicjował szycie dużo krótszej flagi, tylko 100 m, ale za to szerszej od innych, 6 metrowej.

- Uszyją ją trzy panie, które też szyły tę poprzednią - mówi ksiądz Kancelarczyk. Mają duże doświadczenie, a poza tym są osoby, które będą im pomagały.

Tegoroczny marsz poprzedzony zostanie mszą świętą w katedrze o godz. 18. Wyruszy z pl. Orła Białego o godz. 19.30 i przez ulice Szczecina dojdzie do aresztu śledczego przy skwerze im. Narodowych Sił Zbrojnych.

- W tym roku obchodzimy 100-lecie Niepodległości i marsz zyska tym samym symboliczną wartość - mówi Krzysztof Rudzki, który będzie kierował marszem. - A nowa, stumetrowa flaga, to tylko jeden z elementów.

Obecnie zbierane są pieniądze na kupno materiału na flagę (materiał fizycznie już jest). Podczas marszu będzie można wspomóc tę inicjatywę, wrzucając datki do specjalnie na ten cel przygotowanej puszki.

Organizatorzy, Porozumienie Środowisk Patriotycznych przewiduje, że w tym roku może pojawić się nawet trzy tysiące uczestników. W latach poprzednich było ich około 2 tysięcy.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został 3 lutego 2011 roku dla uczczenia pamięci tych, którzy nie złożyli broni po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium Polski. I dalej walczyli, tym razem z sowieckim okupantem.

POLECAMY:

Studniówki 2018. Tak się bawią maturzyści [ZDJĘCIA]

Niesamowite odkrycie pod peronami dworca [ZDJĘCIA]

Lech - Pogoń: Zobacz zdjęcia kibiców [ZDJĘCIA, WIDEO]

Najlepsza restauracja w Stargardzie? Zobacz TOP 10 [ZDJĘCIA]

Zarobki w policji 2018. Pensje policjantów [RAPORT]

TOP10. To był najbardziej luksusowy hotel w Szczecinie

Gs24.pl - wiadomości, zdjęcia, wideo ze Szczecina i regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński