Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy. Wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik, wyjaśnia, o co chodzi z tzw. „bezkarnością urzędniczą”

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Maciej Wąsik
Maciej Wąsik fot. adam jankowski / polska press
– Polscy urzędnicy samorządowi, urzędnicy państwowi i wojewodowie wydają środki, które są przeznaczone na coś innego. W związku z tym muszą mieć gwarancję bezpieczeństwa prawnego w tym zakresie. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, że będą mieli nieprzyjemności prawne, dotyczące np. tego, że złamali - chociażby - dyscyplinę finansów publicznych, albo że wydali środki przeznaczone na inny. To była wyższa konieczność i ustawa sankcjonuje taką sytuację. Jest to rozwiązanie oczywiste – mówi polskatimes.pl wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik, pytany o zastrzeżenia opozycji dotyczące tzw. „bezkarności urzędniczej”, która znalazła się w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.

Sejm rozpoczął we wtorek procedowanie rządowego projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. Założenia ustawy przedstawił posłom wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Maciej Wąsik.

W rozmowie z polskatimes.pl wiceszef MSWiA, Maciej Wąsik podkreślił, że „ta ustawa daje prawo legalnego pobytu wszystkim tym obywatelom Ukrainy, którzy uciekają do Polski przed wojną na 18 miesięcy, z możliwością przedłużenia”. – Oczywiście, miejmy nadzieję, że takiej potrzeby nie będzie – dodał. Wiceminister Wąsik wskazał, że ustawa „daje także fundusze po to, żeby przez pierwsze dwa miesiące polski rząd, polskie samorządy, polskie organizacje pozarządowe, ale także osoby prywatne, mogły zapewnić uchodźcom bezpieczny pobyt, wikt i opierunek”. – Wszystko po to, żeby te osoby znalazły bezpieczną przystań, żeby mogły się Polsce zaaklimatyzować i przygotować do dalszego pobytu, bo przecież dajemy także Ukraińcom prawo pracy w Polsce. Choć są to głównie kobiety i dzieci, to jestem przekonany, że ogromna część z nich pracę będzie podejmowała – mówił. Dodał, że „dajemy także możliwość uczestniczenia w zajęciach szkolnych dzieciom i młodzieży”. – Dajemy prawo do opieki zdrowotnej na takich samych zasadach, jak Polacy i dajemy jednorazowy zasiłek w wysokości 300 zł oraz dostęp do innych świadczeń, które są chociażby dla polskich dzieci – zauważył.

Dopytywany, czy uda się znaleźć kompromis i opozycja poprze tę ustawę, Maciej Wąsik podkreślił, że jest przekonany, że przynajmniej część opozycji ustawę poprze. – Wyjątkiem będą tu niektórzy posłowie Koalicji Obywatelskiej, którzy podczas debaty w Sejmie, zachowywali się niezwykle agresywnie. Wydaje się, że chcą na sprawach uchodźców zbić jakieś korzyści polityczne. Mnie się to bardzo nie podoba – dodał.

Wiceszef MSWiA podkreślił, że jest zbudowany postawą Polaków, którzy – nie patrząc na dotychczasowe podziały – pomagają osobom, które uciekają przed wojną. – Pomagają starcom, kobietom i dzieciom, którzy w Polsce znajdują bezpieczną przystań. Polska jest krajem bezpiecznym i tym bezpieczeństwem chcemy się z nimi podzielić. To jest nasz obowiązek – powiedział.

Dopytywany o zastrzeżenia części opozycji do tzw. „bezkarności urzędniczej”, która została zapisana w ustawie, wiceminister Maciej Wąsik wyjaśnił, że „polscy urzędnicy samorządowi, urzędnicy państwowi i wojewodowie wydają środki, które są przeznaczone na coś innego. – W związku z tym muszą mieć gwarancję bezpieczeństwa prawnego w tym zakresie. Nie możemy doprowadzić do sytuacji, że będą mieli nieprzyjemności prawne, dotyczące np. tego, że złamali - chociażby - dyscyplinę finansów publicznych, albo że wydali środki przeznaczone na inny. To była wyższa konieczność i ustawa sankcjonuje taką sytuację. Jest to rozwiązanie oczywiste – wyjaśnił wiceszef MSWiA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński