Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ustawa 447. Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący tzw. mienia bezspadkowego

OPRAC.:
Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko
Warszawa
Warszawa Szymon Starnawski /Polska Press
„Polska jest jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej, w którym pozostały poważne kwestie związane z mieniem z czasów Holokaustu i który nie uchwalił kompleksowej krajowej ustawy reprywatyzacyjnej” - czytamy w raporcie sporządzonym na mocy JUST ACT - w Polsce dokument określany jest mianem „ustawy 447” i wywołuje wiele kontrowersji.

Raport dotyczący Polski opublikowała na swojej stronie internetowej ambasada USA. W dokumencie przybliżono historię Polski – czasy II wojny światowej i holokaustu. „Nazistowska okupacja Polski była brutalna i pochłonęła życie milionów Polaków, zarówno żydowskiego, jak i nieżydowskiego pochodzenia” - czytamy w dokumencie. Podkreślono przy tym zasługi Polski i Polaków. „Polska poważnie angażuje się na rzecz upamiętnienia Holocaustu. Władze polskie finansują muzea i pomniki historyczne oraz osiem państwowych muzeów mieszczących się na terenie byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady” - zaznaczono.

Autorzy raportu zwracają uwagę na niesprawiedliwość, jaka spotkała właścicieli nieruchomości, którzy zostali ich pozbawieni, a także brak lub niewłaściwe rozwiązania prawne, dzięki którym potomkowie właścicieli mogliby dochodzić sprawiedliwości.

„W czasie II wojny światowej i w czasach komunizmu obywatele polscy stracili znaczne zasoby aktywów i mienia. W czasie Holocaustu okupacyjny reżim hitlerowski kładł szczególny nacisk na eksterminację polskich Żydów i pozbawienie ich całego majątku. Podczas gdy władze polskie utrzymują, że wdrożyły szeroko zakrojone ustawodawstwo, Polska jest jedynym krajem członkowskim Unii Europejskiej, w którym pozostały poważne kwestie związane z mieniem z czasów Holokaustu i który nie uchwalił kompleksowej krajowej ustawy reprywatyzacyjnej. Ocaleni z Holokaustu i ich potomkowie będący obywatelami amerykańskimi twierdzą, że procedury wymagane do odzyskania ich prywatnych nieruchomości za pośrednictwem polskiego systemu sądowniczego lub w drodze ugody z władzami centralnymi lub samorządem lokalnym są długotrwałe, uciążliwe, kosztowne i w dużej mierze nieskuteczne. Niektórzy z nich wyrażają niezadowolenie, że nawet po odzyskaniu nieruchomości, działania ze strony najemców lub innych podmiotów uniemożliwiają im swobodne korzystanie z własnego majątku” - wyjaśniono w dokumencie.

„Władze szacują, że rozstrzygnęły około 45 procent z około 5500 wniosków o zwrot nieruchomości należących do gmin wyznaniowych żydowskich; w około połowie rozstrzygniętych spraw roszczenia odrzucono. Polska nie uchwaliła ustawy, która dotyczyłaby majątku bezspadkowego z czasów Holokaustu” - podkreślono.

Przeciwko „ustawie 447” i zwrotom mienia stanowczo protestuje Konfederacja i środowiska narodowe, które w styczniu ogłosiły, że zebrały 200 tys. podpisów poparcia pod obywatelską inicjatywą „STOP 447”. Raport Departamentu Stanu to kolejny krok w wyłudzeniu od Polski pieniędzy za nielegalne mienie bezspadkowe” - ocenił w czwartek Robert Bąkiewicz, inicjator akcji „STOP 447”.

Prawo i Sprawiedliwość podkreśla, że to Polska jest ofiarą wojny i że nie mamy żadnych zobowiązań. - Nie jesteśmy nikomu nic winni – mówiła w styczniu w rozmowie z PAP rzeczniczka PiS Anita Czerwińska, zaznaczając, że „sprawa zwrotu mienia obywatelom amerykańskim pochodzenia żydowskiego jest całkowicie uregulowana”. - Od 60 lat mamy podpisaną w tej sprawie z Amerykanami umowę – podsumowała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ustawa 447. Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący tzw. mienia bezspadkowego - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński