Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy narobili bałaganu

Sławomir Włodarczyk, 24 stycznia 2006 r.
Niedostateczna dbałość o stan techniczny budynków i mieszkań komunalnych oraz ignorowanie przez zarządców nakazów rozbiórki obiektów zagrożonych katastrofą budowlaną - to główne zarzuty lustracji przeprowadzonej w naszym województwie.

Badania obejmowały lata 2002-2004, a kontrolerzy zjechali do ośmiu województw, odwiedzili 32 urzędy miast i gmin oraz poddali lustracji 32 jednostki organizacyjne zajmujące się tym problemem.

Budynki bez dokumentacji

Uwagi Najwyższej Izby Kontroli dotyczą urzędów miast i gmin w: Łobzie, Nowogardzie, Szczecinku i Kołobrzegu, firmy "Administrator" Zarządca Nieruchomości - Hanna Janiec w Łobzie oraz Zarządu Budynków Komunalnych w Nowogardzie.

W Łobzie zarządca nie zrealizował większości zaleceń pokontrolnych wynikających z rocznych przeglądów technicznych oraz przeglądów kominiarskich (2002 rok - 23 budynki, 2003 rok - 30 budynków i 2004 roku - 26 budynków).

W Nowogardzie podpadli za bałagan w książkach obiektów budowlanych. Kontrolerzy stwierdzili, że część budynków w ogóle nie posiadała takiej dokumentacji dla 16 obiektów!

Ponadto kontrolerzy wykazali rażące zaniedbania w zakresie rocznych przeglądów elementów budynków, przewodów kominowych, instalacji gazowych i służących ochronie środowiska. Osoby kontrolujące budynki w tym zakresie nie posiadały odpowiednich uprawnień, a kontrole prowadzono w porze innej niż wiosenna (wymagana przepisami). Żaden z kontrolowanych zarządców nie posiadał także planów remontowych obiektów.

- "W 34 procentach zlustrowanych gmin i spółek, bałaganiarstwo i lenistwo urzędników może doprowadzić do katastrofy budowlanej, zagrozić bezpośrednio życiu lub zdrowiu ludzkiemu albo doprowadzić do niepowetowanej szkody w mieniu" - czytamy w raporcie.

Przez braki kadrowe?

Kierownik ZBK w Nowogardzie zgłosił zastrzeżenia do wniosków dot. zagrożenia życia mieszkańców dwóch obiektów. NIK podjęła decyzję o uwzględnieniu tych wyjaśnień.

Najczęściej podawaną w składanych wyjaśnieniach przyczyną nieprawidłowości (według magistratów) były braki kadrowe i niedostateczna ilość środków finansowych. - "Ujawnione w kontroli przypadki nierzetelnego dokumentowania wyników przeglądów tłumaczone były jako omyłki lub niedbalstwo pracowników" - kończy raport Najwyższa Izba Kontroli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński