MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urzędnicy dostaną podwyżki. Ich pensje będą wyższe. Ile dokładnie zarobią? Wyrównanie obejmie okres od początku 2023 r.

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Podwyżki pracowników samorządowych wejdą w życie już niebawem. Urzędnicy mają otrzymać od 700 zł do nawet 850 zł więcej.
Podwyżki pracowników samorządowych wejdą w życie już niebawem. Urzędnicy mają otrzymać od 700 zł do nawet 850 zł więcej. unsplash
Urzędnicy otrzymają wyższe wynagrodzenia, niż do tej pory. Podwyżki już niebawem powinny pojawić się na ich kontach bankowych. Sprawdzamy, o ile więcej zarobią i ile wyniosą wyższe wynagrodzenia. Płaca minimalna w tym roku wzrośnie dwukrotnie. Czy jednak podwyżki rozwiążą problemy niskich zarobków w samorządach? Głos w tej sprawie zabrał Związek Powiatów Polskich. Działacze zwracają uwagę, że już teraz jest problem np. ze znalezieniem chętnej osoby na stanowisko geologa lub geodety powiatowego za stawkę 3800 zł, gdy minimalne wynagrodzenie w 2023 roku wyniesie 3600 zł.

Spis treści

Urzędnicy zarobią więcej w związku ze wzrostem płacy minimalnej. Jak wysokie będą to podwyżki?

Podwyżki pracowników samorządowych wejdą w życie już niebawem. Urzędnicy mają otrzymać od 700 zł do nawet 850 zł więcej. Wszystko będzie zależeć od tego, na jakich stanowiskach pracują. Rozporządzenie ma dostosować urzędnicze płace pracujących na etacie do aktualnie obowiązującego w Polsce poziomu minimalnego wynagrodzenia w 2023 r.

Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie to 3490 zł brutto. Od 1 lipca 2023 r. będzie jeszcze wyższe i wyniesie 3600 zł. Nowe, wyższe wynagrodzenia urzędnicy dostaną od marca. Wyrównanie obejmie jednak okres od 1 stycznia.

Prezydenta ustawę budżetową podpisał 2 lutego 2023 r. Podwyżki, łącznie z wyrównaniem od stycznia będą musiały zostać wypłacone do trzech miesięcy od daty publikacji tego dokumentu.

Jak zwraca uwagę Związek Powiatów Polskich, pogłębi to problem spłaszczenia stawek wynagrodzeń.

- Wynagrodzenie w najniższej kategorii zaszeregowania wynosi 3000 zł, podczas gdy wysokość wynagrodzenia w najwyższej (XXII kategorii zaszeregowania) wynosi 4300 zł. Projekt w takim kształcie prowadzi do dalszego pogłębiania spłaszczenia wysokości wynagradzania pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach - napisał Związek Powiatów Polskich w specjalnych uwagach do projektu rozporządzenia Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Jak podkreśla ZPP, zaproponowane stawki oddziałują demotywująco, zwłaszcza na pracowników o wyższych kwalifikacjach. Dodaje również, że są to stawki nierynkowe.

- Znany jest nam argument strony rządowej, iż zaproponowane stawki są jedynie stawkami minimalnymi i nic nie stoi na przeszkodzie, aby samorządy lepiej opłacały swoich pracowników. Można jednak zadać pytanie - do czego ma służyć obecny projekt rozporządzenia, skoro na pewno nie do tworzenia sensownej polityki wynagrodzeń w samorządach oraz dokumentu stanowiącego bazę do „wyceny” np. kosztów nakładania na JST nowych zadań? - napisał ZPP w swoich uwagach.

Kiedy kolejne podwyżki wynagrodzeń dla urzędników w 2023 r.?

Może się okazać, że nim na jesień nastąpią wybory parlamentarne, urzędnicy dostaną podwyżki. Trwają rozmowy na ten temat. Konieczne byłyby do tego zmiany w ustawie budżetowej. Czy będzie taka możliwość, tego jeszcze nie wiadomo. Premier w czasie spotkania ze związkowcami NSZZ „Solidarność” mówił, że dopiero ostanie to zweryfikowane.

- Nie ma jeszcze ustaleń zespołu naszego związku z premierem w sprawie płac dla budżetówki. Docierają do mnie jednak sygnały, że poza podwyżkami o 7,8 proc. pojawią się dodatkowe pieniądze dla urzędników - mówi Robert Barabasz, przewodniczący NSZZ „Solidarność” w Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

Jak dodaje, wszystko wskazuje na to, że fundusze się znajdą. Zauważa także, że aktualnie ustalony poziom zasobów finansowych nie pokryje nawet wskaźnika inflacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Urzędnicy dostaną podwyżki. Ich pensje będą wyższe. Ile dokładnie zarobią? Wyrównanie obejmie okres od początku 2023 r. - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński