Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości w 65 rocznicę polskości Szczecina

mdr
Pod Pomnikiem Braterstwa Broni złożono kwiaty.
Pod Pomnikiem Braterstwa Broni złożono kwiaty. Andrzej Szkocki
Na Cmentarzu Centralnym jak co roku obchodzono rocznicę zdobycia miasta przez wojska rosyjskie.
Rocznica 26 kwietnia

Rocznica 26 kwietnia

Krzysztof Zaremba, wnuk pierwszego prezydenta Szczecina - Piotra Zaremby, przypomniał, że jego dziadek odbył już w 1942 r. rekonesans do Szczecina by zorientować się, czy Polsce odpowiada taka rekompensata za ziemie wschodnie, które mieliśmy stracić.

- Mimo, że Armia Czerwona z oddziałami wojska polskiego zdobyły miasto, to inaczej wyglądała polityka oddawania Polsce miasta - przypominał senator Krzysztof Zaremba. - Przez długi czas sprzyjała ona niemieckiemu zarządowi, na czele którego stał komunista niemiecki. Dopiero 5 lipca 1945 r. Szczecin stał się polski.

Na uroczystości w 65. rocznicę polskości Szczecina przybyły niemal wszystkie władze samorządowe oraz delegacje służb mundurowych. Szczecinian można było policzyć na palcach jednej ręki.

Walki o Szczecin rozpoczęły się 16 kwietnia 1945 r. w końcowej fazie operacji berlińskiej. W chwili, gdy do miasta zbliżały się oddziały 105 Korpusu 65 Armii, niemieckie dowództwo rozpoczęło ewakuację instytucji. 20 marca 1945 r. rosyjskie oddziały zdobyły Altdamm (Dąbie). O świcie 26 kwietnia Niemcy wysadzili kilka fabryk, część elektrowni i wiadukt. Gdy nadszedł dzień do rosyjskiego dowództwa zgłosiła się delegacja mieszkańców informując, że wojsko opuściło miasto i prosząc o nie niszczenia aglomeracji. 28 kwietnia przyjechał z Poznania inżynier Piotr Zaremba z nominacją na prezydenta polskiego Szczecina. Stanął na czele tymczasowego Zarządu Miasta.

Mimo to miasto po protestach niemieckich jeszcze trzykrotnie przechodziło z rak do rąk. Polskie władze dwukrotnie opuszczały Szczecin czekając w Poznaniu na decyzje. Oficjalnie przekazano je Polakom dopiero 5 lipca 1945 r. o godz. 18 w bibliotece obecnego urzędu miejskiego.

- Wykazali godną podziwu odwagę, osiedlając się w tym rejonie na skutek działań wojennych - mówił o pierwszych Polakach Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Dziękujemy wam za zasianie ziarna obecności na tych ziemiach.

Bądź na bieżąco - zasubskrybuj news'y ze Szczecina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński