Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczystości rocznicy forsowania Odry w 1945 r.

mdr
12-13 kwietnia 1945 roku w okolicach Morynia koło Chojny nad Odrą skoncentrowała się cała 1 Armia Wojska Polskiego. Na drugim brzegu rzeki były umocnione stanowiska niemieckie. Wczoraj w rocznicę forsowania rzeki w okolicach Siekierek i Gozdowic odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia.

Główne uroczystości odbyły się w Siekierkach. Organizatorem jest zarząd województwa oraz 12 Szczecińską Dywizją Zmechanizowaną. W programie było składanie kwiatów w miejscach upamiętniających walki niepodległościowe, wystąpienia okolicznościowe, msza polowa, apel poległych oraz pokaz sprzętu wojskowego.

W 1945 roku zadaniem polskich żołnierzy utworzenie przyczółków, a w następnej kolejności przełamanie obrony niemieckiej. Przeprawę rozpoczęto 16 kwietnia w godzinach porannych. Przy dużych stratach w ludziach udało się osiągnąć zachodni brzeg Odry i zdobyć go pod koniec dnia. W następnych dniach przez Odrę w rejonach Siekierek i Gozdowic przeprawiały się kolejne dywizje.

Pierwsze wkopane nad Odrą słupy (pokazywane później w wielu filmach) pojawiły się 17 kwietnia i to po zachodniej stronie rzeki. To 11 pułk piechoty uczcił w ten sposób moment przeprawy przez Odrę. Słupy już graniczne wkopano dopiero nad Odrą 27 lutego na wschodnim brzegu. Forsowanie zakończyło się 20 kwietnia. Po trzech dniach walk, życie straciło ok. 2 tys. żołnierzy.

Uroczystości w Siekierkach poprzedzone zostały spotkaniami z nielicznymi już uczestnikami walk, kombatantami i mieszkańcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński