Uroczystości na wzgórzu Golm upamiętniające bombardowanie Świnoujścia

asta
Fot. Sławek Ryfczyński
Dzisiaj na wzgórzu Golm po niemieckiej stronie wyspy Uznam odbyły się uroczystości z okazji 64 rocznicy nalotu i bombardowania Świnoujścia. Zgromadziło się na nich kilkaset osób.
Wzgórze Golm - uroczystościRocznica zbombardowania Świnoujścia. Uroczystości na wzgórzu Golm.

Wzgórze Golm - uroczystości

Ze Świnoujścia przyjechali m.in. uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 2.

- Chcemy uczcić pamięć ludzi, którzy zginęli w tej tragedii - mówili uczniowie. Kwiaty składały Irena Stefańska i Agata Jędrusik.

Wieniec złożyli także harcerze z III Szczepu Harcerskiego "Słowianie". Jeden z nich Marcin Królkowski był także obecny na wczorajszych uroczystościach na cmentarzu w Świnoujściu.

Tegoroczne obchody były wyjątkowe. Niemieckie parafie w Krummin i Karlshagen oraz mieszkańcy wyspy Uznam otrzymali z rąk Dawida Portersa, dyrektora International Center for Reconciliation, krzyże z gwoździ. To symbol działającego przy katedrze w Coventry w Anglii stowarzyszenia, które jednoczy mieszkańców miast, jakie ucierpiały podczas II wojny światowej. Od angielskiego duchownego odebrali je pastor Martina Gehlahaar, Hartmut Ebmeier, przewodniczący Stowarzyszenia Krzyża z Gwoździ z Coventry w Niemczech oraz dr Nils Köhler, kierownik Ośrodka Spotkań Młodzieży Golm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Polecam tym dyżurnym ekipom ze Świnoujścia tzn harcerzom z III Szczepu" Słowianie" oraz uczniom z Liceum Mieszka I, a nawet innych szkół : Co wydarzyło się w Podgajach ? Jeszcze jedna zbrodnia wojenna.. . 31 stycznia 1945 r. Niemcy przychwycili 35 żołnierzy LWP. Trzech z nich podjęło próbę ucieczki ; dwóch zostało zastrzelonych, trzeciemu udało się zbiec. W odwecie, pozostali polscy żołnierze zostali związani drutem kolczastym, wrzuceni do stodoły i spaleni żywcem.
W tych obchodach to nie ma waszego udziału, a Niemcy nie przysyłają swojej delegacji z kapelanem wojskowym i pastorem na czele.
Która z tych" ekip dyżurnych"była w Podgajach?
Odpowiadami nie był nikt !
I to jest straszne, pomyślcie o tym , gdy martwicie się, że zbombardowano bazę marynarki niemieckiej i zgrupowanie wermachtu . które miało iść na pomoc do Kołobrzega. Ale o tym się nie mówi, tylko , że byli polscy robotnicy /ale jako tarcza osłonowa/.
Robotnicy byli też w Dreznie, Hamburgu i Berlinie , bo wszędzie ich Niemcy gnali do roboty.
J
Janek z Radomia
1.IX.1939 rano godz. 6.30 radio niezwykłą podało wiadomość: Niemcy bez wypowiedzenia wojny uderzyli na Polskę; lotnictwo niemieckie bombarduje Kraków, Radom, Dęblin, Warszawę i inne; połączone armie niemieckie przekraczają granice Polski od zachodu, północy i południa. Gdzie jest udział Niemców w obchodach tych bomardowań ? Pytam się tych co uczestniczą w obchodach bombardowania Niemieckiego miasta na wyspach w 1945 roku.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie