Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uroczyste obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Uroczyste obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie
Uroczyste obchody 41. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie Andrzej Szkocki
W strugach deszczu przebiegały tegoroczne obchody podpisania Porozumień Sierpniowych przy bramie Stoczni Szczecińskiej.

41 lat temu w Szczecinie podpisano Porozumienia Sierpniowe. W świetlicy Stoczni Szczecińskiej podpisali je przywódca strajku Marian Jurczyk i przedstawiciel rządu Kazimierz Barcikowski. Szczecin był pierwszym miastem, w którym strajk zakończył się porozumieniem. Następnego dnia (31 sierpnia) podpisano porozumienie w Gdańsku, 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Hucie Katowice.

Strajkujący mieli 36 postulatów głównie o charakterze ekonomicznym. Najważniejszy z nich to utworzenie niezależnego od władzy związku zawodowego Solidarność. Na mocy porozumień władze zgodziły się między innymi na rejestrację niezależnych samorządnych związków zawodowych, uwolnienie więźniów politycznych, postawienie pomnika ofiar Grudnia 1970 roku i przeprowadzenie reform gospodarczych.

Z tej okazji przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej odbyły się uroczystości upamiętniające te wydarzenia. Na uroczystościach był obecny Bogdan Biś, zastępca przewodniczącego NSZZ Solidarność, który odczytał list od przewodniczącego związku Piotra Dudy.

"My, ludzie Solidarności, mamy prawo do dumy ze swoich dokonań. To masowy protest setek tysięcy ludzi wymusił na władzy ustępstwa. Dlatego nasz związek przywraca pamięć tym, którzy tego dokonali. Przypominamy też o postulatach, które do tej pory nie zostały zrealizowane" - pisze Piotr Duda w swoim liście.

Odczytane zostały także listy od prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Nowością w programie obchodów było wręczenie stypendiów im. Longina Komołowskiego, przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, wyróżniających się w nauce, sporcie i wolontariacie. Stypendia będą przyznawane corocznie. Pierwszymi laureatami jest pięć osób ze Szczecina, Goleniowa, Stargardu i Gryfina oraz jedna z polskiego gimnazjum im. Longina Komołowskiego w Połukniu, na Litwie. Te stypendia są przyznawane za dobre wyniki w nauce. Jest podział na przedmioty humanistyczne, ścisłe, osiągnięcia sportowe i udział w wolontariacie.

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i wieńców przy bramie Stoczni Szczecińskiej.

Strajki w Szczecinie rozpoczęły się 18 sierpnia w Stoczni Remontowej "Parnica", a potem w Stoczni im. Adolfa Warskiego oraz w Stoczni "Gryfia". Porozumienia Sierpniowe umożliwiły powstanie pierwszego wolnego, niezależnego związku zawodowego Solidarność.

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński