MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Urlopy rodzicielskie. Tradycyjnie idą na nie mamy, ale rośnie liczba tatusiów, którzy je zastępują i pozwalają partnerkom na karierę

AIP
Grzegorz Galasiński / Polska Press
Coraz więcej rodziców korzysta z urlopów związanych z wychowaniem dzieci. Tatusiowie w roli "domowego" opiekuna coraz częściej zastępują mamy.

Po narodzinach dziecka rodzice mogą skorzystać z dwóch rodzajów płatnego urlopu. Są to: urlop macierzyński i urlop rodzicielski. Dodatkowo tylko mężczyznom przysługują 2 tygodnie pełnopłatnego urlopu ojcowskiego, skorzystało z niego od stycznia do lutego 30,1 tys. mężczyzn, w tym 17,6 tys. w lutym, poinformowało Ministerstwo Rodziny, pracy i Polityki Społecznej.

Dwutygodniowy urlop ojcowski przysługuje ojcom dzieci niezależnie od urlopu rodzicielskiego. Mogą wykorzystać go w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ojcowski można podzielić na dwie części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.

Przeczytaj koniecznie!

W lutym z urlopów rodzicielskich skorzystało 177,3 tys. osób (w tym 1,3 tys. mężczyzn).

332,8 tys. – tylu rodziców od stycznia do lutego br. skorzystało z urlopów na dzieci, w tym 299 tys. kobiet i 33,7 tys. mężczyzn.

Resort rodziny przypomina, że od stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka: urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie.

Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą.

Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Pracodawca nie może odmówić rodzicowi urlopu, ani zwolnić go w jego trakcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Urlopy rodzicielskie. Tradycyjnie idą na nie mamy, ale rośnie liczba tatusiów, którzy je zastępują i pozwalają partnerkom na karierę - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński