Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Urlopy po nowemu. Zobacz jakie są zmiany

(ab)
sxc.hu
Nowy rok przyniósł ze sobą zmiany w prawie pracy. Wśród nich najpoważniejszą jest wprowadzenie urlopu tacierzyńskiego, oraz wydłużenie o dwa tygodnie urlopu macierzyńskiego oraz skrócenie tzw. urlopów szkoleniowych.

Zacznijmy od złych wieści - tylko do 11 kwietnia 2010 roku pracownicy skierowani na dokształcenie będą mieli prawo do urlopu szkoleniowego i zwolnień z pracy na obecnie obowiązujących zasadach.

Potem będzie im przysługiwało minimum pięć dni urlopu jeżeli taki szkolący się pracownik musi zdawać egzamin lub złożyć pracę zaliczeniową, i minimum dziesięć dni, jeżeli musi jednocześnie zdać egzamin i złożyć pracę zaliczeniową.

Ale jeżeli dokształcanie odbywa się poza miejscem pracy i zamieszkania pracownik może liczyć na zwolnienie z części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, pokrycie opłat z tytułu podnoszenia kwalifikacji, pokrycie kosztów zakupu podręczników i innych materiałów dydaktycznych lub pomocniczych, zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia.

Od kwietnia nie będziemy mogli odmówić pracodawcy, który będzie chciał nas wysłać na szkolenie o ile szkolenie będzie związane z wykonywaną pracą, odbędzie się na koszt pracodawcy i będzie się odbywało w naszym czasie pracy albo pracodawca da nam wolne, jeśli kurs odbędzie się w dniu wolnym od pracy.

Dobre wieści dla przyszłych rodziców. Od 1 stycznia urlop macierzyński może być (ale nie musi) dłuższy o dwa tygodnie.

Matki, których urlop macierzyński nie skończył się przed końcem zeszłego roku mają teraz prawo do dodatkowego urlopu. Jego długość to dwa tygodnie przy jednym dziecku i trzy tygodnie przy bliźniakach, trojaczkach itp.

Co ważne urlop macierzyński nie przedłuża się automatycznie o dodatkowe tygodnie - trzeba złożyć u pracodawcy wniosek w tej sprawie, który musi zostać przekazany do rąk szefa najpóźniej siedem dni przed planowanym terminem urlopu dodatkowego. A data rozpoczęcia urlopu dodatkowego musi z kolei nastąpić dzień po zakończeniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego. Jeśli się spóźnimy z wnioskiem, dodatkowy urlop może nam przepaść.

Ojciec musi złożyć pisemny wniosek nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem urlopu. Pracodawca nie może mu odmówić. Tacierzyński można wziąć do ukończenia przez dziecko 12. miesiąca życia, co oznacza, że wszyscy ojcowie, których dzieci do 1 stycznia 2010 roku nie ukończyły roku, mogą pójść na tacierzyński.

Jeśli tata nie zdecyduje się na urlop, wolne dni przepadną. Nie można ich przekazać mamie dziecka.
W Sejmie jest natomiast ustawa wprowadzająca do kodeksu pracy kolejne święto - Trzech Króli. Jeśli parlament ją przyjmie, już za rok - 6 stycznia - nie pójdziemy do pracy. W zamian za to przestaną przysługiwać nam wolne dni za święta wypadające w sobotę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński