Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Upadek Energopolu Szczecin. Oświadczenie firmy. Jaki jest powód upadłości? Kto teraz dokończy ważne inwestycje?

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Przebudowa węzła Kijewo. Zdjęcia z maja, 2019 roku.
Przebudowa węzła Kijewo. Zdjęcia z maja, 2019 roku. GDDKiA, oddział Szczecin
Węzeł Kijewo, odcinek S6, obwodnica Wałcza - to inwestycje realizowane przez szczecińską firmę. Co z nimi? Zobacz oświadczenie Energopolu.

Energopol złożył w szczecińskim Sądzie Rejonowym wniosek o upadłość. Firma prowadzi kilka istotnych dla regionu inwestycji, co może spowodować perturbacje z dotrzymaniem terminów ich zakończenia.

ZOBACZ TEŻ:

W czwartek wieczorem Zarząd Energopolu Szczecin SA wydał oświadczenie. Oto jego treść:

Informujemy, że dnia 28 czerwca 2019 roku Zarząd Energopol-Szczecin S.A. złożył do Sądu Rejonowego Szczecin – Centrum wniosek o ogłoszenie upadłości.

Powodem złożenia wniosku było wystąpienie w miesiącu czerwcu zdarzeń mających negatywny skutek na kondycję finansową spółki, co może mieć wpływ na możliwość dalszego prowadzenia podstawowej działalności w sposób niezakłócony oraz możliwość dokonywania terminowych spłat wierzycieli.

Informujemy również, iż powiadomiliśmy o tym fakcie naszych kluczowych zamawiających oraz banki i odbyliśmy w ostatnich dniach z tymi podmiotami rozmowy mające na celu stworzenie sytuacji pozwalającej na dalsze kontynuowanie rozpoczętych inwestycji.

Efekty tych spotkań napawają nadzieją, iż uda się w najbliższym czasie rozwiązać bieżące problemy spółki. Problemy te wynikają z konieczności realizacji kontraktów zawartych w latach 2015-2016.

O dalszych działaniach będziemy Państwa informować w kolejnych komunikatach.

Zarząd Energopol Szczecin SA

ZOBACZ TEŻ:

Rzecznik GDDKiA informował dziś, że nic o upadłości nie wiedział

Największe problemy z tego powodu może mieć szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, dla której Energopol wykonuje wiele ważnych inwestycji drogowych.

- GDDKiA nie otrzymała żadnej informacji od firmy Energopol Szczecin dotyczącej złożenia wniosku o upadłość - komentuje Mateusz Grzeszczuk, rzecznik prasowy GDDKiA O/Szczecin. - GDDKiA nie jest również znana treść tego wniosku. Poprosiliśmy firmę Energopol Szczecin o wyjaśnienie tej sytuacji w kontekście realizowanych kontraktów, biorąc pod uwagę deklarowaną przez wykonawcę gotowość prowadzenia robót i ukończenia realizacji inwestycji.

Te inwestycje to m.in.:

  • rozbudowa węzła Kijewo na S3, gdzie prace zaawansowane są jedynie w 16 proc.;
  • budowa odcinka S6 od Szczecina Dąbie do węzła Rzęśnica, tu stan zaawansowania prac jest dużo większy i oceniany na dziś na 75 proc.
  • Przy obwodnicy Wałcza prace są na ukończeniu, ale do finały brakuje około 15 proc. Najgorzej przedstawia się inwestycja obwodnicy Przecławia i Warzymic. Inwestycja była w trakcie uzyskania decyzji ZRID (tj. zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) i Energopol powinien niedługo rozpocząć prace.

ZOBACZ TEŻ:

Czytaj też:

Jest jeszcze planowany przekop pod Świną w Świnoujściu w ramach S3, gdzie pod rzeką ma być drążony tunel. To największa inwestycja w regionie, która ma kosztować 913 milionów złotych, z czego 85 procent ma być pokrytych ze środków Unii Europejskiej, a 15 procent to wkład własny miasta. Tunel ma wykonać konsorcjum trzech firm, tj. austriackiej Porr, tureckiej Gülermak oraz Energopolu Szczecin.

- O ile jedna z firm „wypadłaby”, to pozostałe przejmują jej zadania - uspokaja Mateusz Grzeszczuk. - Myślę więc, że w tym przypadku nie ma niebezpieczeństwa.

Drążenie tunelu ma się rozpocząć w marcu 2021, zakończenie budowy wraz z uzyskaniem decyzji na użytkowanie ustalono na wrzesień 2022.

ZOBACZ TEŻ:

Przypomnijmy, że kłopoty firmy nie zaczęły się dziś. Już w sierpniu ubiegłego roku do Sądu Rejonowego Szczecin - Centrum wpłynął wniosek o upadłość Energopolu Szczecin. Złożyła go firma Auris Rental, a chodziło o prace przy obwodnicy Wałcza i inne prace na S3 i S6. Energopol publicznie negował wniosek: -Wniosek o ogłoszenie upadłości jest całkowicie bezzasadny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Szczeciński Energopol upadnie?

W samym Szczecinie firma też miała kłopoty. Np. w maju ub.r. nie skończyła remontu torowiska w terminie. Tłumaczyła się: nie dotarła dostawa betonu i asfaltu”.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TAKŻE:

Obwodnica Wałcza i przebudowa węzła Kijewo. Kłopoty szczeciń...

W naszym regionie trwa realizacja drogi ekspresowej S6. Zobaczcie zdjęcia z prac prowadzonych przy budowie obwodnicy Koszalina i Sianowa.Zobacz także Piotr Jedliński, prezydent Koszalina o postępach w budowie drogi S6

Droga S6. Budowa obwodnicy Koszalina i Sianowa [ZDJĘCIA]

Szczecińska Kolej Metropolitalna – 11, 4 mln zł. W kolejnych dwóch latach -  30 mln zł

Najważniejsze inwestycje Szczecina w 2019 [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Upadek Energopolu Szczecin. Oświadczenie firmy. Jaki jest powód upadłości? Kto teraz dokończy ważne inwestycje? - Głos Szczeciński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński