MKTG SR - pasek na kartach artykułów

UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko sieciom handlowym Żabka, Dino i Selgros. Żabka wydała oświadczenie

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
UOKiK sprawdza m.in. czy warunki usług świadczonych przez sieci handlowe na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych "mogą stanowić przejaw nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej".
UOKiK sprawdza m.in. czy warunki usług świadczonych przez sieci handlowe na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych "mogą stanowić przejaw nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej". Waldemar Wylegalski/ Polska Press
Jak poinformowano w komunikacie, prezes UOKiK sprawdzi, czy sieci handlowe Żabka Polska, Dino Polska oraz Transgourmet Polska - właściciel sieci Selgors Cash & Carry, wykorzystywały przewagę kontraktową wobec dostawców produktów rolno-spożywczych. – Deklarujemy pełną współpracę z Urzędem oraz wyjaśnienie wskazanych zagadnień za pomocą wszelkich dostępnych narzędzi – czytamy w przesłanym nam oświadczeniu przez Biuro prasowe "Żabki".

– Niedopuszczalna jest sytuacja, w której dostawcy muszą płacić za czynności, które stanowią integralną część działalności sieci lub nie wiedzą, jakie konkretne działania będą realizowane przez większego kontrahenta na ich rzecz. Takie praktyki mogą stanowić nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej. Sprawdzamy, czy właśnie tak jest w przypadku Żabka Polska, Dino Polska i Transgourmet Polska – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny, cytowany w komunikacie.

Wykorzystywanie przewagi kontraktowej przez Żabkę, Dino oraz Selgros

Jak wyjaśniono, prezes UOKiK sprawdza m.in. czy warunki usług świadczonych przez sieci handlowe na rzecz dostawców produktów rolno-spożywczych "mogą stanowić przejaw nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej".

– Sprawdzane usługi polegają na wykonywaniu na rzecz dostawcy rozmaitych świadczeń związanych ze sprzedażą towarów, np. z zakresu marketingu czy logistyki. Sieć pobiera w zamian za nie różnego rodzaju opłaty okołosprzedażowe – poinformowano.

Wcześniej postępowania wyjaśniające zostały wszczęte w sprawie praktyk spółek Auchan Polska i Carrefour

W komunikacie przypomniano, że pierwsze postępowania wyjaśniające oparte na ustaleniach badania rynku dotyczyły spółek Carrefour i Auchan Polska.

Dino Polska i Transgourmet Polska (właściciel sieci Selgros Cash & Carry) mają pobierać od dostawców produktów rolno-spożywczych opłaty za transport produktów z magazynów centralnych sieci do ich poszczególnych sklepów. – Centralny system dystrybucji towarów jest jednak nieodłączną częścią modelu biznesowego sieci handlowych, a koszty jego organizacji powinny one ponosić we własnym zakresie – podano.

W związku z tym, w ocenie UOKiK, pobieranie "specjalnych opłat logistycznych może stanowić nieuzasadnione obciążenie dla kontrahentów". Ponadto przyznano, że "zakres niektórych usług świadczonych przez trzy spółki na rzecz dostawców może być określany w niejasny sposób".

Kara w wysokości 3 proc. rocznego obrotu

Jednocześnie podkreślono, że postępowania wyjaśniające toczą się w sprawie, a nie przeciwko przedsiębiorcom. Jeśli okaże się, że doszło do nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej, organizatorom sieci handlowych może wówczas grozić kara w wysokości do 3 proc. rocznego obrotu. Za podobne praktyki Prezes Urzędu nałożył w listopadzie 2021 r. karę 76 mln zł na spółkę Eurocash.

Żabka: Deklarujemy pełną współpracę z Urzędem

– Deklarujemy pełną współpracę z Urzędem oraz wyjaśnienie wskazanych zagadnień za pomocą wszelkich dostępnych narzędzi – czytamy w oświadczaniu przesłanym nam przez Biuro Prasowe Żabka Polska.

W dalszej dowiadujemy się, że Żabka Polska "przywiązuje ogromną wagę do bycia rzetelnym i wiarygodnym partnerem biznesowym, umożliwiającym rozwój gospodarczy naszym dostawcom". Z kolei współpraca z nimi oparta jest "na zasadach partnerskich, przy zachowaniu równości stron oraz w zgodzie z przepisami prawa i zawartymi umowami".

Firma poinformowała także o wdrożeniu Kodeksu Postępowania dla Partnerów Biznesowych, w którym określono "zasady współpracy z firmą" oraz wskazano "kanały zgłaszania wszelkich naruszeń i przedstawione mechanizmy ich rozpatrywania".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: UOKiK wszczyna postępowanie przeciwko sieciom handlowym Żabka, Dino i Selgros. Żabka wydała oświadczenie - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński