Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Unijny Certyfikat Covidowy teraz dostępny w aplikacji na telefon. Czym są paszporty covidowe i kto może je otrzymać?

Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
Jednak od wtorku, 8 czerwca, Unijny Certyfikat Covidowy jest dostępny również na telefon za pomocą specjalnej aplikacji umożliwiającej odczytywanie kodów QR.
Jednak od wtorku, 8 czerwca, Unijny Certyfikat Covidowy jest dostępny również na telefon za pomocą specjalnej aplikacji umożliwiającej odczytywanie kodów QR. Parlament Europejski
Unijny Certyfikat Covidowy, to dokument, który poświadcza o tym, że dana osoba została zaszczepiona, ma status ozdrowieńca lub w ostatnim czasie wykonała test w kierunku COVID-19, którego wynik okazał się negatywny. UCC ma pomóc w powrocie do normalności, m.in. umożliwiać podróże międzynarodowe. We wtorek wieczorem minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dokument ten teraz jest możliwy do pobrania na telefon za pomocą specjalnie stworzonej do tego aplikacji. Zobacz, jak i skąd go pobrać. AKTUALIZACJA: APLIKACJA JEST DOSTĘPNA NA TELEFONY Z SYSTEMEM IOS I ANDROID.

COVID-19: Unijne Certyfikaty Covidowe obowiązują już w Polsce

Jak poinformowali 1 czerwca przedstawiciele rządu, Unijne Certyfikaty Covidowe są dostępne także w Polsce.

- Polska przystępuje do systemu Unijnych Certyfikatów Covidowych. To system stworzony przez Komisję Europejską po to, żeby móc ułatwić swobodne podróżowanie w Unii Europejskiej podczas pandemii

- mówił na początku czerwca minister zdrowia Adam Niedzielski.

I dodawał: - Ten system certyfikatów to elektroniczny dowód na to, że osoba przebyła chorobę COVID-19 i ma status ozdrowieńca. Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego testu na COVID-19 (tylko na podstawie testów PCR - dop. red.). I wreszcie trzeci typ certyfikatu, o którym mówimy od dawna i który interesuje nas wszystkich najbardziej, to ten, który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID-19.

Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu

od 16 lat

Dotychczas pobieranie certyfikatów możliwe było tylko zInternetowego Konta Pacjenta (pacjent.gov.pl). Dostępne było w dówch wersjach - internetowej - w formie kodu QR, a także do wydruku - w formacie PDF.

Unijne Certyfikaty Covidowe teraz dostępne w specjalnej aplikacji

Jednak od wtorku, 8 czerwca, Unijny Certyfikat Covidowy jest dostępny również na telefon za pomocą specjalnej aplikacji umożliwiającej odczytywanie kodów QR.

Jak poinformował minister Niedzielski, na ten moment aplikacja dostępna jest jedynie na telefonach z systemem iOS, jednak od 10 czerwca mogą korzystać z niej także posiadacze smartfonów z systemem Android.

- Od dziś w sklepie AppStore można pobrać aplikację do odczytu QR kodu w ramach Unijnego Certyfikatu Covidowego. Niedługo również w Google Play

- poinformował we wtorek wieczorem na Twitterze szef resortu zdrowia.

Czego nie wolno robić przed szczepieniem na COVID!

Czego nie robić przed szczepieniem na koronawirusa? Nie rób ...

Unijny Certyfikat Covidowy - co to takiego?

UCC to dokumenty, które mają obowiązywać we wszystkich państwach Unii Europejskiej, a także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Warto jednak zaznaczyć, że większość krajów wprowadza je dopiero od 1 lipca (do tego należy doliczyć ewentualny okres przejściowy, który może trwać nawet sześć tygodni).

Certyfikaty te mają ułatwić podróżowanie między państwami, ale również być zaświadczeniem dla osób, które zostały już w pełni zaszczepione, by nie były one uwzględniane w limitach na imprezach, koncertach czy weselach.

Kto może otrzymać Unijny Certyfikat Covidowy?

Certyfikaty wydawane są w trzech sytuacjach. Jeśli dana osoba:

  • została w pełni zaszczepiona przeciw koronawirusowi,
  • ma status ozdrowieńca,
  • wykonała test w kierunku COVID-19 i uzyskała wynik negatywny

Jak długo jest ważny Unijny Certyfikat Covidowy?

Dokumenty są dostępne zupełnie za darmo i są wystawiane w języku narodowym oraz angielskim. Ich ważność uzależniona jest od sytuacji w jakiej zostały wystawione:

  • w przypadku osób w pełni zaszczepionych - 1 rok,
  • w przypadku ozdrowieńców - od 11. do 180. dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa,
  • w przypadku negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19 - 48 godzin
Po opublikowaniu przez firmę Pfizer specyfiki szczepionki przeciwko Sars-CoV-2, pojawiło się wiele niejasności i fake newsów odnośnie tego, kto może, a kto nie może być poddany szczepieniom. Skonsultowaliśmy ten temat z prof. Joanną Zajkowską z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji UMB w Białymstoku i opracowaliśmy wykaz niektórych grup osób (np. kobiety w ciąży, dzieci) oraz wykaz najczęstszych chorób, których występowanie budzi wątpliwości czytelników odnośnie możliwości zaszczepienia.Na kolejnych slajdach odpowiadamy na pytania, czy np. osoby chorujące na nowotwory, cukrzycę, alergie, choroby serca, nadciśnienie tętnicze lub po przebytych udarach lub zawałach mogą być poddane szczepieniom czy nie. Rozwiewamy też wątpliwości odnośnie szczepień kobiet w ciąży, matek karmiących czy też dzieci.Kto nie powinien się szczepić, a kto może to zrobić? Aby przejść do poszczególnych grup pacjentów przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Kto nie powinien szczepić się przeciw koronawirusowi? Te oso...

Już niebawem w Polsce zaszczepić się na koronawirusa będą mogły osoby powyżej 80. roku życia. Po nich kolejno ruszą szczepienia populacyjne, które będą odbywać się zgodnie z poszczególnymi etapami Narodowego Programu Szczepień. Obecnie wciąż szczepieni są jedynie medycy i pracownicy placówek medycznych. We wtorek, 19 stycznia licznik już zaszczepionych osób osiągnął około pół miliona. Niestety, w przypadku 164 osób pojawiły się niepożądane odczyny poszczepienne, czyli tzw. NOP. Sprawdź w galerii, jakie działania niepożądane i skutki uboczne mogą wywoływać szczepionki na koronawirusa i jak często pojawiały się one podczas testowania szczepionek Pfizera i Moderny.Zobacz możliwe skutki uboczne szczepionek ---->

Takie są możliwe skutki uboczne i działania niepożądane szcz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński