Unia Europejska nawiąże współpracę energetyczną z Kanadą? Kraj jest dużym producentem gazu

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
twitter.com/PolandMFA
Udostępnij:
– Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej oraz Kanady rozmowy dotyczyły m.in. współpracy energetycznej – poinformował reprezentujący Polskę na tym spotkaniu wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Zaznaczył, że Kanada jest dużym producentem gazu.

W poniedziałek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej z szefową MSZ Kanady.

Marcin Przydacz przekazał dziennikarzom, że „w dyskusji wszyscy sojusznicy, w tym także Polska, wszyscy partnerzy zgodzili się co do kontynuacji po pierwsze wsparcia zarówno ze strony europejskiej, jak i kanadyjskiej dla Ukrainy zaatakowanej przez Rosję”. – Dyskutowano jednocześnie o możliwościach intensyfikacji współpracy unijno-kanadyjskiej, poszczególnych państw z Kanadą, m.in. w kontekście bezpieczeństwa energetycznego. Kanada jest dużym producentem gazu – powiedział.

Wiceszef MSZ dodał, że Polska i inne kraje UE szukają nowych, potencjalnych dostawców gazu. – Polska ma tu dużą rolę do odegrania z uwagi na fakt, że posiadamy terminal LNG, a także w ramach inicjatywy Trójmorza rozbudowaliśmy w ostatnim czasie infrastrukturę gazową i interkonektory z innymi krajami – mówił wiceminister spraw zagranicznych.

Ponadto Marcin Przydacz przekazał, że rozmowy dotyczyły kolejnych pakietów sankcji wobec Rosji, w tym zaproponowanego przez Komisję Europejską embarga na ropę z Rosji.

– Decyzja będzie zapadać w perspektywie następnych dni, tak aby najpóźniej na najbliższej Radzie Europejskiej można było przejść do kolejnych, ewentualnych pakietów. W tym pakiecie zaprezentowanym przez KE (…) znalazło się szereg elementów, o które zabiegała Polska. Mówię o kilkunastu firmach przemysłu zbrojeniowego, które aktywnie wspierają rosyjskie siły zbrojne. Mówię o firmach księgowo-podatkowo-lobbingowych, które aktywnie pomagają omijać, czy starają się omijać sankcje wobec Rosji – mówił.

Dopytywany o rozmowy dotyczące embarga na ropę z Rosji, wiceminister spraw zagranicznych odpowiedział, że będą one trwały. – Jestem dobrej myśli. Mam nadzieje, że uda się znaleźć porozumienie i wspólne stanowisko wszystkich członków UE. Wierzę głęboko, że KE, która bierze na siebie ciężar rozmów, doprowadzi te rozmowy do pozytywnego końca. (…) Ta decyzja jest potrzebna jak najszybciej – dodał.

Marcin Przydacz zaznaczył że Polska zabiega o to, aby Komisja Europejska wydzieliła dodatkowe środki na wsparcia w związku z napływem uchodźców z Ukrainy. – Mamy ponad 2 mln uchodźców z Ukrainy, z czego zdecydowana większość to kobiety z dziećmi – mówił. Wiceszef MSZ dodał, że wsparcia wymagają też Polacy, którzy udzielają schronienia uchodźcom z Ukrainy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ten rok szkolny był trudny, ale lepszy od ubiegłego

Wideo

Materiał oryginalny: Unia Europejska nawiąże współpracę energetyczną z Kanadą? Kraj jest dużym producentem gazu - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie