Umowa dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina na badania i...

  Umowa dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina na badania i dokumentację

  Zdjęcie autora materiału

  Marek Rudnicki

  Głos Szczeciński

  Aktualizacja:

  Głos Szczeciński

  Umowa dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina na badania i dokumentację
  1/5
  przejdź do galerii
  Dziś została podpisana umowa na dokumentację i badania geologiczne dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu drogi S6.
  - Rząd Premiera Mateusza Morawieckiego znalazł dodatkowe środki na sfinansowanie wykonania dokumentacji i badań geologicznych dla jednej z najważniejszych inwestycji infrastrukturalnych metropolii szczecińskiej – przypomina wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc – To ważny krok w budowie ponad 50 km drogi ekspresowej, Zachodniej Obwodnicy Szczecina.
  Kontrakt o wartości ponad 14,6 mln zł został zawarty z firmą Transprojekt Gdański. Bedzie miała 15 miesięcy na przerowadzenie badań i wykonanie dokumentacji. Bedzie ona niezbędna dla oszacowania kosztów przyszłej inwestycji i możliwych rozwiązań technicznych.

  – W ramach tego zadania projekt obwodnicy zostanie opracowany w znacznie większej szczegółowości niż w istniejącej dokumentacji studialnej - tłumaczy Łukasz Lendner, dyrektor oddziału szczecińskiego GDDKiA. - Oczekujemy od wykonawcy sprawnego i rzetelnego wykonania badań i dokumentacji. Na każdym etapie będziemy szczegółowo weryfikować otrzymane materiały, ponieważ będą one kluczowe dla uniknięcia problemów już na etapie realizacji robót.

  Inwestycja planowana jest do realizacji w formule PPP.

  Zachodnia Obwodnica Szczecina będzie dwujezdniową drogą ekspresową o długości 51,6 km. Trasa od północy i zachodu ominie aglomerację szczecińską przechodząc pod rzeką Odrą dwururowym tunelem w rejonie Polic.

  Zobacz także: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej. Wykonawca dokumentacji wybrany  Początkiem inwestycji od zachodu będzie węzeł zintegrowany Kołbaskowo na przecięciu z autostradą A6, natomiast końcem węzeł Goleniów Północ łączący drogi S3 i S6. Droga będzie stanowiła alternatywę dla obecnego szlaku S3/A6 omijającego Szczecin od południa-wschodu i razem z nim utworzy ring wokół miasta.

  Droga w znaczny sposób poprawi skomunikowanie całej aglomeracji szczecińskiej z siecią dróg ekspresowych i autostrad.

  Szczególne znaczenie będzie miała dla położonych na północ od Szczecina Polic. Obecnie aby dojechać z Polic do węzła S3/S6 Goleniów Północ trzeba przejechać 58 km, w tym pokonać samo centrum Szczecina, po powstaniu obwodnicy trasa ta skróci się do 23 km, a czas przejazdu kilkukrotnie.

  Również z centrum Szczecina zostanie wyprowadzona znacząca część ruchu samochodowego, w tym pojazdy jadące do zakładów chemicznych w Policach.

  CZYTAJ TEŻ:

  ZOBACZ TAKŻE: Wielka inwestycja poczeka. Dwa odwołania w sprawie Zachodniego Obejścia Szczecina


  Zachodnie Obejście jest planowane jako dwujezdniowa droga ekspresowa o długości około 51 km. Ma przebiegać od autostrady A6 w Kołbaskowie (jej początek stanowić będzie fragment obwodnicy Warzymic i Przecławia, która powstanie do 2021 roku), przez Police, tunel pod Odrą, aż do węzła drogowego w pobliżu Goleniowa, gdzie krzyżują się drogi S3 i S6.

  Kiedy więc będzie gotowe? Tego dowiemy się, gdy GDDKiA wyłoni wykonawcę. Do tej pory każda wersja będzie jedynie gdybaniem. A patrząc, jak jest realizowana S6 na niektórych odcinkach, wszystko może się zdarzyć.

  Dla Szczecina to ważna droga. Starania o jej budowę trwają od ponad 10 lat. Ile będzie kosztować? Szacowany koszt tylko odcinka od autostrady A6 do Polic to około 800 mln złotych, a całość - jak już podawano - około 4 mld zł.  ZOBACZ TEŻ WIDEO: Szczecin: Zachodnia Obwodnica Szczecina coraz bliżej


  POLECAMY: Więcej informacji o budowie drogi S6  Czytaj treści premium w Głosie Szczecińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY