Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulica Żyzna w Szczecinie doczeka się w końcu oświetlenia. Choć nie za szybko. Jest decyzja o przetargu na projekt

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Pierwsze konkretne decyzje w sprawie poprawy bezpieczeństwa na ulicy Żyznej w Szczecinie. Będzie przetarg na dokumentację techniczną. Ale lampy zapalą się pewne nie wcześniej niż za rok.

O problemach mieszkańców pisaliśmy już kilkukrotnie. Przez jednokierunkową ulicę Żyzną (łączy ulicę Modrą ze Żniwną na Krzekowie) codziennie przejeżdża kilkaset samochodów. Od kilku miesięcy jest ich jeszcze więcej, bo gdy zaczęła się przebudowa ulicy Modrej, to Żyzna stała się drogą objazdową dla wielu mieszkańców Krzekowa. Piesi muszą przepuszczać auta, bo na niektórych odcinkach nie ma nawet pobocza. Jest niebezpiecznie.

- Rozwiązaniem wszystkich opisanych przez mieszkańców problemów byłaby kompleksowa inwestycja. Kiedy miasto przedstawi harmonogram budowy chodnika i przebudowy ulicy według zleconej i zaopiniowanej pozytywnie przez miasto koncepcji - dopytuje radny Patryk Jaskulski.

ZOBACZ TEŻ:

Od dawna gotowy jest projekt całkowitej modernizacji ulicy, która po wykupie gruntów stałaby się dwukierunkowa. W koncepcji uwzględniono wprowadzenie elementów uspokojenia ruchu oraz budowę jednostronnego chodnika wraz z oświetleniem. Nie wiadomo na razie kiedy inwestycja będzie zrealizowana.

Wygląda na to, że na razie poprawa bezpieczeństwa będzie prowadzona na raty. Niedawno radni znowelizowali budżet Szczecina, w którym zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy złotych na projekt oświetlenia ulicy.
Teraz już znane są pierwsze terminy realizacji.

- W budżecie zostały zabezpieczone środki finansowe na sporządzenie dokumentacji projektowej dotyczących budowy oświetlenia ulicy Żyznej. Planowany termin ogłoszenia zamówienia to drugi kwartał 2022 roku z terminem wykonania do końca roku - wyjaśnia Anna Szotkowska, zastępca prezydenta Szczecina.

Kiedy nastąpi fizyczny montaż lamp, tego na razie nie wiadomo. Być może już w 2023 r.
Anna Szotkowska zwraca uwagę, że w związku z nadmiernym ruchem aut na Żyznej, wprowadzono już rozwiązania mające ograniczyć prędkość.

ZOBACZ TEŻ:

- Miastu znany jest wpływ utrudnień generowanych przez przebudowę ulic Modrej i Koralowej . Przyjęta czasowa organizacja ruchu oficjalnie kieruje ruch od strony Górnego Bezrzecza i Wołczkowa na objazd przez węzeł Głębokie. Osoby znające siatkę ulic wykorzystują jednak możliwość przejazdu ulicami Wronią, Żyzną i Żniwną. Spodziewając się zwiększonego natężenia ruchu na tych ulicach zostały opracowane i wdrożone rozwiązanie mające na celu wymuszenie poruszania się kierowców z oczekiwaną prędkością do 30 km poprzez zastosowanie elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego - dodaje.

Zwraca uwagę, że istnieje możliwość podniesienia poziomu bezpieczeństwa na tym odcinku poprzez wprowadzenie wyniesienia jezdni. Ale na to trzeba byłoby też długo czekać.

- Niemniej jednak koszt takiej inwestycji szacuje się na około 25-30 tys. zł i należy rozważyć jej sfinansowanie i realizację w ramach budżetu osiedlowego. Taka inwestycja powinna się odbyć jednak po ukończeniu prac związanych z budową oświetlenia - tłumaczy Anna Szotkowska.

ZOBACZ TEŻ:

Wizualizacje po przebudowie ulic Modrej i Koralowej

Przebudowa ulic Modrej i Koralowej w Szczecinie. Znamy ofert...

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński