Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ulgi i zwolnienia

pj, 26 lipca 2004 r.
Prawie do minimum ograniczono w naszym kraju ulgi podatkowe. Dla rolnictwa część z nich pozostała.

Zwolnione od podatku rolnego są użytki rolne klasy V, VI i VIz oraz grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych. Zwolnione są również grunty położone bezpośrednio przy granicy państwowej (15 metrów).

Oba te zwolnienia stosowane są z urzędu. Także grunty objęte melioracją czy też grunty, na których zniszczono uprawy poprzez prowadzenie robót drenarskich zwolnione są od podatku, ale tylko w tym roku podatkowym, w którym wystąpiło zniszczenie upraw.

Ustawa przewiduje również zwolnienie (na 5 lat) gruntów na utworzenie nowego gospodarstwa rolnego lub powiększenie już istniejącego do powierzchni nie przekraczającej 100 ha. W przypadku nabycia gruntów w wyniku kilku odrębnych czynności prawnych, dla każdego z nabytych gruntów okres zwolnienia należy liczyć osobno. Zwolnienia tego nie można jednak zastosować w razie nabycia gruntu od krewnych, tj. małżonka, zięcia, synowej, rodziców, dzieci, dziadków.

Również 5-letni okres zwolnienia z podatku rolnego dotyczy gruntów powstałych z zagospodarowania nieużytków (bagna, piaski, skały, rumowiska, urwiska i uskoki), jak też nieprzeznaczone do rekultywacji wyrobiska po wydobywaniu kopalin.

Również na wniosek podatnika istnieje możliwość zwolnienia od podatku rolnego gruntów otrzymanych w drodze wymiany lub scalenia na 1 rok następujący po roku, w którym dokonano wymiany lub scalenia gruntów.

Ustawodawca przewidział też zwolnienie od podatku gruntów oznaczonych w ewidencji jako użytki ekologiczne (nie można ich wykorzystać do prowadzenia działalności gospodarczej). Zwolnione są również użytki rolne, na których zaprzestano produkcji, ale tylko przez okres 3 lat i nie więcej niż 10 ha.

Nie podlegają również temu podatkowi grunty wpisane do rejestru zabytków, działki przyzagrodowe członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych (emeryci, inwalidzi I i II grupy, niepełnosprawni, osoby całkowicie niezdolne do pracy w gospodarstwie rolnym albo do samodzielnej egzystencji).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński