Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ułatwienia dla pieszych w 2016 roku w Szczecinie

red
Zakończyły się roboty w rejonie ulicy Mazurskiej. Na odcinku od Śląskiej do Jana Pawła II wymieniona została nawierzchnia i wyremontowano chodniki, teraz trwają prace porządkowe. To jedna z wielu inwestycji przygotowanych głównie z myślą o pieszych.

Remont lub nowe chodniki pojawiły się kilkudziecięciu miejscach w Szczecinie. Między innymi na pl. Witosa, Unisławy, Dębogórskiej, Ogrodniczej, Krokusowej, Małego Księcia, Piotrusia Pana, Jasia i Małgosi, Komuny Paryskiej, Rugiańskiej, Parkowej, Malczewskiego, Broniewskiego, Arkońskiej, Chopina, Oklulskiej, Szosie Polskiej, Powstańców Wielkopolskich, na Osiedlu Kasztanowym, Broniewskiego, Kostki Napieralskiego, Ojca Beyzyma. Tylko dzięki współpracy z Radami Osiedli wyremontowano łącznie 4000m2. W ramach większych zadań ułatwienia dla pieszych pojawiły się na ulicy Wernyhory, Wiosennej i Kuśnierskiej.

Największa inwestycja ułatwiająca poruszanie się pieszym i rowerzystom kończy się na ulicy Wyzwolenia. Zakres przedsięwzięcia obejmuje odcinek od ul. Rayskiego do pl. Żołnierza, po stronie zachodniej, a dokładniej przebudowę istniejących chodników, budowę drogi rowerowej, przebudowę przystanków komunikacji miejskiej, wykonanie elementów małej architektury, przebudowę przejść dla pieszych, budowę miejsc parkingowych i remont nawierzchni jezdni.

Warto wspomnieć także o zakończonej inwestycji rejonie skrzyżowania ulic Wyzwolenia, Rayskiego i Malczewskiego. Szybciej i wygodniej można przejść na drugą stronę, łatwiejsze stało się dojście do przystanków tramwajowych. Ułatwienia cieszą szczególnie osoby starsze, rodziców z wózkami dziecięcymi i rowerzystów.

Zmiany zakładały poprawę komunikacji w ramach skrzyżowania, ułatwienia dla rowerzystów, osób niepełnosprawnych i z wózkami dziecięcymi. Roboty budowlane objęły m.in.: likwidację schodów zewnętrznych po obu stronach al. Wyzwolenia oraz schodów prowadzących na przystanki tramwajowe, wykonanie dodatkowo dwóch przejść dla pieszych przez al. Wyzwolenia i w rejonie CH Galaxy, przed skrzyżowaniem z ul. Rayskiego, przebudowę ciągów pieszych i rowerowych, obniżenie krawężników na wysokości nowych przejść dla pieszych, przebudowę peronów tramwajowych w zakresie dojścia do nowego przejścia, wykonanie oznakowania poziomego i pionowego oraz rozbudowę istniejącej sygnalizacji świetlnej.

Przejście podziemne nie zostało zlikwidowane całkowicie, będzie nadal funkcjonowało jednak bez możliwości wejścia na perony.

Ogromna zmiana zaszła także w okolicy Wałów Chrobrego. Łączna długość przebudowanych chodników to około 1000 m. W ramach inwestycji pojawiła się nowa jezdnia z kostki kamiennej rzędowej i betonu asfaltowego, wyregulowane zostały studzienki i wpusty deszczowe. Projekt przewidział rozbiórkę istniejących nawierzchni chodnika, ich przesortowanie i ponowne wykorzystanie. Zastosowane zostały także płytki z betonu płukanego 25 cm × 25 cm × 5 cm, dobrane kolorystycznie do pierwotnie występujących, a także kostka kamienna bazaltowa. Pojawią się także nowe, stylizowane kosze na śmieci. Całość już teraz wygląda wyjątkowo, warto wybrać się na zimowy spacer i zobaczyć, jakie zmiany zaszły w okolicy Wałów Chrobrego.

Inwestycja objęła odnowę nawierzchni jezdni i chodników w ciągu ul. Jarowita na odcinku od ul. Małopolskiej do ul. Szczerbcowej, ul. Henryka Pobożnego na odcinku od ul. Małopolskiej, ul. Zygmunta Starego na odcinku od ul. Wały Chrobrego do ul. Starzyńskiego.

Wygodniej jest też pod Dworcem Głównym PKP. Chodnik przebudowany został na ul. Kolumba do skrzyżowania ul. Nowej i Owocowej w Szczecinie. W ramach prac zawężona została jezdnia wjazdowa od strony ronda, dzięki czemu wydzielono pełnowymiarowe stanowiska postojowe w układzie równoległym. Powstała także zatoka postojowa dla przystanku Kiss&Ride.

W Szczecinie prowadzone są także prace poprawiające bezpieczeństwo na wielu przejściach dla pieszych. Niebawem 10 przejść dla pieszych będzie specjalnie doświetlonych, a inne zyskały dodatkowe elementy odblaskowe, znaki i azyle.

Nie zapomnieliśmy również o niepełnosprawnych. 28 urządzeń dźwiękowych na 14 przejściach dla pieszych pojawiło się w okolicy Placu Żołnierza przy skrzyżowaniu ulic - al. Niepodległości, al. Wyzwolenia, ul. Obrońców Stalingradu i pl. Jana Pawła II. Sygnalizatory pomagają osobom niewidomym i niedowidzącym pokonać skrzyżowania, sygnały dźwiękowe informują czy można przejść bezpiecznie na drugą stronę jezdni.

W Szczecinie sygnalizatory akustyczne zamontowane są na blisko 80 skrzyżowaniach, teraz dołączył do nich jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych. Urządzenia pojawiły się

Sygnalizatory akustyczne są standardem na wszystkich remontowanych i nowo wybudowanych skrzyżowaniach, ale to nie jedyne ułatwienia dla osób niewidomych i niedowidzących. Na przejściach dla pieszych i przystankach autobusowych montowane są specjalne płytki z wypustkami lub rowkami, które dodatkowo ułatwiają poruszanie się i orientację w przestrzeni.

Stoisz w korku? Widziałeś wypadek?

Czytaj również:

Śmiertelny wypadek na Moście Pionierów w Szczecinie [zdjęcia]

Zobacz też: Zaglądamy do środka. Szczecińskie CSI. Tutaj rozwiązują kryminalne zagadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński