Ul. Pierwszej Brygady w Stargardzie. Tak powinna wyglądać ulica po przebudowie? [ZDJĘCIA]

Grzegorz Drążek
Grzegorz Drążek
Ulica Pierwszej Brygady w Stargardzie, 11 grudnia 2019 roku
Ulica Pierwszej Brygady w Stargardzie, 11 grudnia 2019 roku Grzegorz Drążek
Udostępnij:
Powiat stargardzki ogłosił zakończenie przebudowy ulicy Pierwszej Brygady w Stargardzie. Mieszkańcy mają sporo uwag. Asfaltowy chodnik tylko w części jest nowy, wygląda jak połatany, krawężniki są stare i nierówne. A to tylko niektóre uwagi.

- Mikołajkowy prezent dla kierowców i mieszkańców Stargardu - ogłosili kilka dni temu powiatowi urzędnicy na stronie internetowej powiatu stargardzkiego. - W piątek, 6 grudnia otwarto dla ruchu przebudowany odcinek ulicy Pierwszej Brygady na całej długości - od skrzyżowania z Towarową do ul. Szczecińskiej. Dobiegła tym samym końca pierwsza część inwestycji zrealizowanej przez firmę Strabag na zlecenie Zarządu Dróg Powiatowych. Całe przedsięwzięcie zostało dofinansowane z Funduszu Dróg Samorządowych.

Prace na ulicy Pierwszej Brygady trwały dwa i pół miesiąca.

- Przebudowa odcinka Pierwszej Brygady zajęła ekipie Strabagu łącznie 75 dni - informuje stargardzkie starostwo. - Pierwsze prace rozpoczęto 23 września. Zamknięty dotąd jeden pas jezdni w rejonie placu Zgody i ul. Szczecińskiej, otwarto dla ruchu w piątek, 6 grudnia.

Sprawdziliśmy dzisiaj, jak wygląda ulica Pierwszej Brygady po przebudowie. Na początek należy zaznaczyć, że prace wcale się nie zakończyły jak to ogłosiło stargardzkie starostwo. Jak można się dzisiaj przekonać, cały czas trwają prace, w okolicy budynku 4, 6, 8.

Lokatorzy tego właśnie budynku mają sporo uwag, co do jakości wykonanych prac.

- Nowy chodnik tak zrobiono, że jest teraz wyżej niż wcześniej i po deszczu woda będzie spływała nam na klatki schodowe i do piwnic - mówią mieszkańcy. - Między chodnikiem a trawnikiem mieliśmy krawężniki, takie jeszcze poniemieckie, a teraz zostały tylko ich fragmenty, bo część z nich rozebrano. Nie ma części kratek ściekowych, które wcześniej były.

ZOBACZ TEŻ:

Co na to wszystko Zarząd Dróg Powiatowych w Stargardzie?

- Rzeczywiście, chodnik jest nieco wyżej, dosłownie 4-5 centymetrów - mówi Wiesław Bączkowski z Zarządu Dróg Powiatowych w Stargardzie. - W ocenie "na oko" może się wydawać, że woda będzie spływać, ale tak nie będzie. Przy dwóch klatkach schodowych chodnik jest przekładany, żeby woda nie spływała. Przy trzeciej wcześniej było zrobione odwodnienie liniowie i tam pozostało.

Wiesław Bączkowski zapewnia, że wszystkie kratki ściekowe, które były przed remontem, pozostały i je wyregulowano. I zrobiono trzy nowe.

- Jeśli chodzi o krawężniki, o których mowa, to właściwie są to obrzeża, których nie ma potrzeby układania jeśli chodnik ma nawierzchnię asfaltową - mówi Wiesław Bączkowski. - Jeśli miałyby być ułożone, to wspólnota mieszkaniowa musiałaby ponieść koszty.

ZOBACZ TEŻ:

- Jak to musiałaby ponieść koszty wspólnota?! - komentują mieszkańcy budynku 4, 6, 8. - Przecież to oni w czasie remontu ulicy zerwali fragmenty, to chyba powinni to później odtworzyć?! A w tym momencie jak to wygląda? W niektórych miejscach jest, w innych nie ma. I nieprawda, że zostały wszystkie kratki ściekowe. Niech ten pan tu przyjdzie, to mu pokażemy, które zlikwidowano. Nikt nas nie chciał słuchać, jak chcieliśmy zgłaszać uwagi. Nikt nie miał czasu, żeby nas wysłuchać.

Niejednemu mieszkańcowi nie podoba się to, że chodniki wzdłuż ulicy Pierwszej Brygady zostały w większości zrobione z nawierzchni asfaltowej. Nie wygląda to estetycznie, tym bardziej że nie ma nowych krawężników wzdłuż jezdni.

Idąc od budynku 4, 6, 8 w kierunku ulicy Konopnickiej zobaczymy "połatany" chodnik. A to dlatego, że pozostawiono spore fragmenty starej nawierzchni. I teraz jest tak, że ta nowa nawierzchnia przeplata się ze starszą, "łaty" są jedna obok drugiej.

- Pięknie to na pewno nie wygląda - komentują mieszkańcy.

Co na ten temat Zarząd Dróg Powiatowych w Stargardzie?

- Jednym bardziej podoba się nawierzchnia asfaltowa, innym z płyt, a innym z kostki brukowej - komentuje Wiesław Bączkowski. - Zdecydowaliśmy się na asfaltową, bo tam już na części ulicy taka była i nie było potrzeby jej zrywania. A "łaty" to pozostałość po działaniach Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które wykonywało tam wcześniej prace na wodociągu i na koniec położyło w tym miejscu nawierzchnię asfaltową, która nie była teraz zrywana.

"Łaty" są na długim odcinku ulicy Pierwszej Brygady, od skrzyżowania z ulicą Obrońców Westerplatte do skrzyżowania z ulicą Towarową.

ZOBACZ TEŻ:

Jak wyjaśnia przedstawiciel ZDP w Stargardzie, wybór nawierzchni asfaltowej chodników został podyktowany między innymi tym, że takie nawierzchnie bardziej odpowiadają rowerzystom i rolkarzom. A być może po zakończeniu inwestycji kolei, która przebuduje cztery wiadukty na terenie Stargardu, po jednej stronie ulicy Pierwszej Brygady chodnik zamieni się w ścieżkę pieszo-rowerową. To jednak nie jest jeszcze pewne, a wiadukt łączący ulice Pierwszej Brygady i Konopnickiej jeszcze się nawet nie rozpoczął.

Przebudowa ulicy Pierwszej Brygady to pierwszy etap inwestycji powiatu stargardzkiego dotyczącej remontu tej ulicy i ulicy Konopnickiej. Ta druga ulica ma być przebudowywana wiosną nowego roku. Cała inwestycja kosztować będzie około 3,6 mln zł.

- Takie pieniądze się wydaje, a robi się coś takiego - komentują lokatorzy budynku 4, 6, 8 przy ulicy Pierwszej Brygady. - Myśleliśmy, że zrobią nam piękną ulicę, a wygląda to słabo

To, co chwalą mieszkańcy, to remont nawierzchni jezdni i chodnik z płyt, który zrobiono na wysokości placu Zgody i w okolicy hali sportowej. Natomiast u zbiegu ulicy Pierwszej Brygady i Towarowej zrobiono sygnalizację świetlną. Sygnalizatory już stoją, ale jeszcze nie działają

ZOBACZ TEŻ:

Droga pod wiaduktem łączącym ulice Wyszyńskiego i Szczecińską została zamknięta

Droga pod wiaduktem w Stargardzie zamknięta. Trzeba jeździć ...

ZOBACZ TEŻ:

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w korku? Poinformuj o tym innych! Prześlij nam zdjęcia i wideo na alarm@gs24.pl!

Zobacz także: Polscy kierowcy tracą przez korki miliardy złotych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

O prawidłowy odpływ wody też się nikt nie martwi, będą następne bloki miały problem. Powtórka z rozrywki jak na ul. Węgierskiej, gdzie po deszczu bloki mają zalane piwnice i parkingi do takiego stopnia że jest problem by normalnie dojść z auta do klatki, bo woda do kolan... Brak słów... Za kilka lat podmyte bloki zaczną zachodzić wilgocią i grzybem a miasto rozłożyć ręce.

G
Gość

Jak ktoś tu napisał wcześniej,zobaczycie latem co będzie z tym asfaltem na chodniku.Ktoś za ten bubel powinien beknąć.

G
Gość

Dzisiaj Pani starościna otworzyła po remoncie ulicę w Dobrzanach - bardzo prosimy o informacje kiedy będzie uroczyste otwarcie w Stargardzie ul. Pierwszej Brygady po remoncie

G
Gość

Ciekawe jak się będzie spacerować po tych "chodnikach" podczas trzydziestostopniowych upałów?

L
Luca

Jeśli patrzeć na efekt końcowy to modernizacja tej ulicy była skórzana już na etapie projektu. Jeśli było wiadomo że zabraknie pieniędzy na normalny remont ( patrz Krzywoustego) to po co było to robić i zostawiać w takim stanie w jakim jest obecnie? Fakt jest o niebo lepiej jak było ale jeśli mamy zadowalac się bylejakoscia to nie mam więcej pytań.

B
Beata

Nawierzchnia drogi też ma wiele do życzenia. No chyba że to nie koniec remontu. Zobaczycie po zimie. A chodniki wyglądają obskurnie.

G
Gość
11 grudnia, 17:03, Gość:

to nie Miasto tylko powiat jest odpowiedzialny za ten remont drogi

11 grudnia, 20:07, Gość:

Miasto Stargard, a powiat to jaki? Choszczeński? NIE! POWIAT STARGARD! To te same mordy przy tym samym korycie. Dziwię sie firmie Strabag, że wzięła taki bubel do roboty. Dziwie się tym bardziej jak można bało tak po kosztach wyremobtować ulicę. Wstydź się Panie Zając, to jest blizna na Twojej twarzy!

Nie, miast i powiat to nie to samo. Polecam zgłębić tą podstawową wiedzę o samorządzie terytorialnym.

G
Gość

A odbiór już był? ;)))) Co to za "głupowate" podziały . Za ulice w mieście to powinno miasto odpowiadać. Większośćć Stargardzian i tak nie wie czyja droga... Wykończeniówka i estetyka słabiutko.

G
Gość
11 grudnia, 17:03, Gość:

to nie Miasto tylko powiat jest odpowiedzialny za ten remont drogi

Miasto Stargard, a powiat to jaki? Choszczeński? NIE! POWIAT STARGARD! To te same mordy przy tym samym korycie. Dziwię sie firmie Strabag, że wzięła taki bubel do roboty. Dziwie się tym bardziej jak można bało tak po kosztach wyremobtować ulicę. Wstydź się Panie Zając, to jest blizna na Twojej twarzy!

G
Gość

Racja - jak powinna wyglądać ulica po remoncie wystarczy przejść się po wyremontowanej przez miasto ulicy Krzywoustego

G
Gość

to nie Miasto tylko powiat jest odpowiedzialny za ten remont drogi

G
Gość
11 grudnia, 16:19, Gość:

Jeszcze do tego jakieś głupie rondo, którego nie widać. Chodniki to rzeczywiście nędza.

Nie wierzę że tyle to kosztowało skoro wszystko jest stare gdzie reszta pieniędzy tylko laik uwierzy w waszą wycenę jaki zarządca takie miasto to widać słychać i czuć.

G
Gość

Jeszcze do tego jakieś głupie rondo, którego nie widać. Chodniki to rzeczywiście nędza.

G
Gość

Cytując: "Może i drogo, ale za to jako-tako" ;)

G
Gość

https://www.blasty.pl/upload/images/large/2019/03/to-sie-zateguje-majster-remontowiec_2019-03-01_02-14-03.jpg

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie