Ukraińcy mogą leczyć się w Polsce. Specustawa dotycząca udzielania pomocy Ukraińcom weszła w życie

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Specustawa, która przed kilkoma dniami weszła w życie, przyznaje prawo do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne uchodźcom z Ukrainy - na takich samych zasadach, jakie przysługują Polakom (ubezpieczonym). - To nie jest papierowy przepis. Przekonałem się o tym osobiście - przyznaje pan Jakub, który pomaga dwóm paniom i ich dzieciom przybyłym z Sum we wschodniej Ukrainie.

- Poszedłem z "moimi" paniami do przychodni przy ul. Staromłyńskiej w Szczecinie - opowiada pan Jakub. - Spodziewałem się, że z jakiegoś powodu nas odeślą, np. po jakieś brakujące dokumenty. A tu pani z recepcji grzecznie i szybko załatwiła temat. Poprosiła o paszporty, zapytała się, czy panie i dzieci mają jakieś zaświadczenia z granicy i wyznaczyła termin wizyty. Poprosiła, by przyjść za godzinę, gdy będzie lekarz i sprawdzi, czy chłopczyk może być szczepiony. A to jest obowiązkowe szczepienie na różyczkę i odrę. Wszystko udało się szybko i sprawnie załatwić, nawet wyznaczono termin na, chyba, pneumokoki.

ZOBACZ TEŻ:

Podobne zdanie mieli jeszcze dwaj inni nasi Czytelnicy. Wszyscy chwalili szybkość i kulturę obsługi. Podkreślali, że ich goście długo jeszcze komentowali sposób w jaki załatwili sprawy w szczecińskich przychodniach.

Przypomnijmy, że specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy udzielanej im w związku z wybuchem wojny na terytorium ich kraju weszła w życie 12 marca 2022 r. Przyznaje ona prawo do świadczeń medycznych, refundacji leków i zaopatrzenia w wyroby medyczne uchodźcom przybyłym do Polski po 24 lutego, czyli po dniu wybuchu konfliktu zbrojnego.

Kto jest uprawniony do świadczeń medycznych?

Obywatele Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską, nieposiadający obywatelstwa ukraińskiego małżonkowie obywateli Ukrainy, którzy bezpośrednio przekroczyli granicę polsko-ukraińską oraz obywatele Ukrainy z Kartą Polaka.

Uchodźcy mogą korzystać ze wszystkich świadczeń opieki zdrowotnej oprócz leczenia uzdrowiskowego. Przysługuje im także prawo do produktów leczniczych w ramach programów zdrowotnych Ministerstwa Zdrowia. Mogą również szczepić się przeciwko COVID-19, wykonywać testy w kierunku koronawirusa (antygenowe i PCR) oraz leczyć się na COVID-19. Dzieciom uchodźców (do 19 roku życia) przysługują szczepienia w ramach kalendarza szczepień ochronnych. Wszystkie świadczenia są udzielane bezpłatnie - finansuje je budżet państwa za pośrednictwem Narodowego Funduszu Zdrowia.

Obywatel Ukrainy traci uprawnienia do świadczeń medycznych przysługujących mu na mocy specustawy, jeśli wyjedzie z Polski na dłużej niż miesiąc.

Osoby z Ukrainy, które uciekły do Polski przed wojną (przed 24 lutego), mogą być leczone w ramach POZ jedynie doraźnie - nie mają statusu świadczeniobiorców (oznacza to, że cięższe przypadki będą trafiać do szpitali!). Nie ma też podstaw do wypisywania im refundowanych leków czy prowadzenia szczepień.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie