Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukraina zrywa stosunki z Syrią. Tzw. Doniecka Republika Ludowa oraz Ługańska Republika Ludowa uznane za niepodlegle przez Damaszek

Adam Kielar
Adam Kielar
Syria uznała niepodległość samozwańczych republik, Donieckiej i Ługańskiej.
Syria uznała niepodległość samozwańczych republik, Donieckiej i Ługańskiej. anjči / Flickr / CC-BY-SA 2.0
Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne Syrią. To efekt uznania przez władze w Damaszku niepodległości samozwańczych „republik” – tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie uznało to za „akt nieprzyjaźni”.

"Uważamy tę decyzję za akt nieprzyjaźni przeciwko Ukrainie, podważenie suwerenności oraz integralności terytorialnej naszego państwa, a także poważne naruszenie ukraińskiego prawa, Karty Narodów Zjednoczonych oraz fundamentalnych norm i pryncypiów prawa międzynarodowego" – czytamy w oświadczeniu ukraińskiego MSZ.

Zdaniem Kijowa, Damaszek próbuje nadać „pseudo-podmiotowość” rosyjskim władzom okupującym Donieck i Ługańsk na żądanie Kremla.

Odpowiedź Ukrainy

"W odpowiedzi na ten akt nieprzyjaźni, Ukraina deklaruje zerwanie stosunków dyplomatycznych z Syrią, bez zerwania relacji konsularnych" – poinformował resort.

Z komunikatu ukraińskiego MSZ możemy się także dowiedzieć, iż Kijów rozpoczyna procedurę nałożenia embarga handlowego na Damaszek, jak również innych sankcji na syryjskie instytucje oraz osoby prywatne.

"Nasze stanowisko jest jasne – odpowiadamy tak ostro jak to możliwe na wszelkie próby podważenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, bronimy narodowych interesów wszelkimi środkami, także na polu dyplomacji" – skomentował Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Syria uznaje samozwańcze „republiki ludowe”

W środę władze w Damaszku poinformowały, że zamierzają uznać niepodległość tzw. Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ługańskiej Republiki Ludowej.

"Wyrażając wspólną wolę i chęć nawiązania stosunków we wszystkich dziedzinach, Syryjska Republika Arabska postanowiła uznać niepodległość i suwerenność zarówno Ługańskiej Republiki Ludowej, jak i Donieckiej Republiki Ludowej" – brzmi stanowisko syryjskiego MSZ

Decyzja została ogłoszona po wizycie delegacji władz samozwańczych regionów w Damaszku. Przedstawiciele DRL i ŁRL spotkali się między innymi z prezydentem Syrii, Baszarem Al-Asadem.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński