Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ukradli armaty!

włod, 10 lipca 2006 r.
Niezwykle rzadkie, zabytkowe armaty ZIS już nie stoją w skansenie w Zdbicach. Ostatnio "zmieniły” właściciela. Nowy jest pilnie poszukiwany przez policję, kolekcjonerów i historyków.
Niezwykle rzadkie, zabytkowe armaty ZIS już nie stoją w skansenie w Zdbicach. Ostatnio "zmieniły” właściciela. Nowy jest pilnie poszukiwany przez policję, kolekcjonerów i historyków. włod
Ginie wszystko, co da się spieniężyć. Złomiarze wyłamują żelazne tablice z miejsc upamiętniających walki 1 Armii Wojska Polskiego w lutym 1945 roku, rozbijają bunkry, wyrywają z nich pręty, rury wentylacyjne, pokrywy i włazy. Nie oszczędzili też skansenu w Zdbicach, skąd ostatnio uprowadzili dwie armaty i ograbili czołg T-34.

Skradzione armaty typu "ZIS" wyprodukowano w latach 1943-44. Obie brały udział w walkach na Wale Pomorskim.

- To bardzo rzadkie eksponaty, zachowało się już niewiele egzemplarzy tej broni - przekonują w Stowarzyszeniu Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego, którego członkowie opiekują się skansenem.

Policja zajmowała się sprawą, ale nie wykryła sprawców. Dochodzenie umorzono, a bezcenny łup wyceniono na... 2 tysiące złotych.

- Wywieźć taką krową, to nie lada sztuka - mówi jeden z mieszkańców Zdbic. - Albo działali pod osłoną nocy, albo nikt nie chciał widzieć, że jakieś auto ciągnie za sobą armatę.

Gospodarze skansenu podejrzewają, że to sprawka nie tylko złomiarzy.

- Po Wale Pomorskim włóczą się też poszukiwacze militariów i złodzieje nasyłani przez kolekcjonerów - mówi Wojciech Olek, szef SGWPW - Niedawno włamali się do naszego bunkra, skąd wynieśli cześć eksponatów, m.in. hełmy i destrukt broni karabinu szturmowego StG-44.

Grabież bunkrów to bardzo niebezpieczne zajęcie. Niedawno koło Nadzarzyc złomiarze "wymontowali" z bunkra potężną belkę metalową. Ważące blisko tonę żelastwo i kawały pokruszonego betonu przywaliły łupieżców, którzy ledwo uszli z życiem.

Obecnie Biuro Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie prowadzi prace nad wprowadzeniem do rejestru kolejnych fragmentów poniemieckich umocnień, głównie bunkrów i schronów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński