Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczymy szukać pracy

Piotr Jasina
Młodzieżowe Biuro Pracy nie proponuje bezrobotnym kursów, na których mogliby zdobywać nowe kwalifikacje zawodowe. Raczej kieruje zainteresowanych do właściwych powiatowych urzędów pracy. Te ostatnie mogą zainteresowanym finansować koszty takich szkoleń.

- Sytuacja bezrobotnych bez kwalifikacji zawodowych, jest bardzo trudna zwłaszcza teraz, zimą - mówi Barbara Kurasz z MBP przy Zachodniopomorskiej Wojewódzkiej Komendzie OHP. - Od wiosny do jesieni łatwiej o jakieś propozycje na budowach, przy pracach sezonowych, zbiorze truskawek, wiśni, jabłek itp. Dopiero pod koniec marca będziemy organizować grupę około 40 bezrobotnych do prac ziemnych. W tym przypadku nie wymagamy konkretnych kwalifikacji. Zainteresowanych zapraszamy do naszego biura przy ul. Dworcowej 19 w Szczecinie.

Kursy dla elektryków

OHP ma ośrodki szkolenia zawodowego, odpowiednio wyposażone sale, kadrę specjalistów, organizuje kursy. Warunki rynkowej konkurencji wymagają stawania do przetargów na te usługi.
- Dwa razy w roku organizujemy szkolenia dające uprawnienia Stowarzyszenia Elektryków Polskich różnego stopnia - wyjaśnia Barbara Kurasz. - Biorą w nich udział najczęściej bezrobotni elektrycy, którzy takie uprawnienia utracili, ale także osoby, które uczą się tego zawodu. Zdobywają uprawnienia na okres 5 lat, mogą wykonywać określone prace związane z instalacjami elektrycznymi. Co roku kwalifikacje SEP w naszym szczecińskim ośrodku uzyskuje ponad 30 osób.
Na takie kursy trafiają ludzie kierowani przede wszystkim przez urzędy pracy. Raczej nie uczestniczą w nich bezrobotni z wolnego naboru - musieliby sami pokryć koszty szkolenia - co najmniej kilkaset złotych.

Szkoły dla dorosłych

Na konkretną pomoc Młodzieżowego Biura Pracy mogą oczywiście liczyć młodzi ludzie, którzy nie uczą się i nie pracują, ale ukończyli jednak szkołę podstawową. MBP kieruje ich do Gimnazjum dla Dorosłych. Jednocześnie będą praktycznie przygotowywać się do pracy w różnych szczecińskich firmach. Właśnie teraz trwa nabór do szkoły. Zajęcia, w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Małopolskiej w Szczecinie, rozpoczną się 11 lutego. Zainteresowani mogą dzwonić do MBP pod nr tel. 812 79 83, w. 32.
- W tej chwili w ośrodkach szkolenia i wychowania, hufcach pracy, gimnazjach i w zasadniczych szkołach dla dorosłych naukę kontynuuje oraz zdobywa zawód ponad 2 tysiące dziewcząt i chłopców - informuje Andrzej Conder, zastępca wojewódzkiego komendanta OHP.

Rynek dla aktywnych...

Młodzieżowe Biuro Pracy przestaje działać jak typowy urząd, zbierający propozycje zatrudnienia.
- Odchodzimy od tradycyjnej formy szukania ofert, chodzenia do zakładów - podkreśla Barbara Kurasz. - Uczymy zainteresowanych szukać pracy samemu, pisać listy motywacyjne, życiorysy, przygotowujemy do rozmów itd. W biurze mogą skorzystać z komputera, telefonu, ksera, zasięgnąć rady doradcy zawodowego.
Uaktywnianiu i usamodzielnianiu ludzi bez pracy służyć mają t kursy przedsiębiorczości. Podczas takiego szkolenia dowiadują się, jak założyć własny biznes, rozliczać się z urzędem skarbowym itd.
Te różnorodne formy działania biura przynoszą wymierne efekty. W ubiegłym roku dzięki MBP i jego filiom w Zachodniopomorskiem pracę znalazło blisko 700 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński