Dziś po raz pierwszy zadzwonił dzwonek w Szkole Podstawowej nr 7 przy ul. Czesława Miłosza. Budynek, który jest drugą siedzibą tej placówki (pierwsza siedziba jest przy ul. Złotowskiej), po 7 latach budowy rozpoczął działalność. W tym roku szkolnym będzie się w nim uczyć około 800 dzieci, a docelowo 1000.
Uczniowie z samego rana spotkali się ze swoimi wychowawcami, a potem mieli czas obejrzeć nową szkołą.
Michał Pierzyński trochę się stresuje nową szkołą.
- To jest jego pierwszy rok po zerówce i ma małą tremę, dlatego mówi, że nie chce iść do szkoły. Niestety, ma samych nowych kolegów, ale w klasie dosiadł się do nowego kolegi i pierwsze lody zostały przełamane - mówi Mateusz Pierzyński, tata Michała.
- Widać, że jest stres, ale myślę, że będzie dobrze. Szkoła nam się podoba i myślę, że syn będzie się tu dobrze czuł - dodaje mama.
- Mnie też się szkoła podoba, a najbardziej biblioteka, bo jest w niej dużo książek, a ja już potrafię czytać i będę często przychodził wypożyczać książki - mówi Michał.
Amelia tez idzie do I klasy i nie mogła się doczekać początku roku szkolnego.
- Cieszę się, że idę do szkoły. Mam w klasie dwie koleżanki, które znam, więc będzie mi raźniej - mówi Amelia.
Razem z rodzicami spacerowała po szkole.
- Ładny obiekt, dobrze wyposażony, zdążyliśmy się przejść i obejrzeć salę gimnastyczną. Na pewno trzeba trochę dopieścić, jeśli chodzi o wyposażenie, ale całość robi wrażenie - mówi pan Wojtek, tata Amelii.
Budowa SP 7 zakończyła się przed wakacjami, a podczas wakacji była wyposażana.
- Siódemka zawsze była wpisana w życie Warszewa. Już w 1946 roku powstała tu mała szkoła, która stała się wyzwaniem dla władz z powodu rozwoju tej części miasta. Dzięki zaangażowaniu wielu osób możemy dziś wspólnie świętować nowy rok szkolny w tym budynku - mówi Przemysław Krześlak, dyrektor szkoły.
Ten rok szkolny to wiele zmian w szkołach. Od 1 września 2024 r. w klasach IV-VIII szkoły podstawowej, w liceach, technikach i branżowych szkołach I i II stopnia będą obowiązywały odchudzone podstawy programowe. Inaczej będą wyglądały egzaminy: na maturze 2025 nie będzie już obowiązywać pakiet ułatwień, czyli wymagań egzaminacyjnych wprowadzonych przez MEN po okresie pandemii COVID-19, łatwiej na sprawdzianie wiedzy z całej szkoły podstawowej ma być ósmoklasistom.
Od 1 września 2024 r. wszystkie dzieci z Ukrainy mieszkające w Polsce zostaną objęte obowiązkiem edukacji w polskiej szkole, czyli rocznym przygotowaniem przedszkolnym w tzw. zerówce, obowiązkiem szkolnym w szkole podstawowej, obowiązkiem nauki w szkołach ponadpodstawowych. Rodziny z Ukrainy będą mogły otrzymać świadczenie rodzinne 800+ i świadczenie Dobry Start, pod warunkiem, że ich dzieci będą uczęszczać do polskiej szkoły. W Szczecinie do szkół pójdzie ponad 2400 ukraińskich dzieci.
Wspomnienia Polaków związane z powrotem do szkoły - sonda
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?